#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co dělat, když nás bodne hmyz

Rozkvetlá louka lákající k posezení nebo ovocné stromy obsypané zralými třešněmi nemají chybu – tedy kromě bodavého hmyzu. Včelí či vosí štípnutí dokáže letní romantiku pořádně znepříjemnit. Především v případě, trpíte-li alergií. Tam jde často o minuty.

K nežádoucí reakci vede nejčastěji bodnutí včelou, vosou nebo čmelákem. Přecitlivělost na jiné hmyzí jedy bývá vzácnější. Nesmíme ale zaměňovat normální reakci na bodnutí s alergickou odpovědí. Když budete umět rozlišit rozdíl, ušetříte si zbytečné starosti i návštěvu lékaře. Navíc budete vědět, jak rychle zareagovat v případě skutečné alergie, kdy může jít doslova o každou vteřinu.

Poznejte rozdíly 

Existují tři typy reakcí na hmyzí bodnutí:

  1. Normální odpověď organismu se projeví bolestí, otokem a začervenáním v okolí vpichu.
  2. Rozsáhlejší lokální reakce se ohlásí větším otokem, který se neomezuje jen na místo kousnutí. Například při bodnutí do kotníku může otéct celá noha. Přestože tento jev může vypadat dramaticky, většinou nebývá nebezpečný. 
  3. Nejzávažnějším typem je pak alergická reakce popsaná níže.

Mírná alergická reakce na hmyzí bodnutí působí obtíže v okolí místa vpichu, například:

Lidé, kteří již nepříjemnou reakci na hmyzí bodnutí prodělali, mají 60procentní nebo i vyšší riziko, že se u nich bude stejná či těžší situace opakovat.

Co dělá hmyzí jed v těle

Při těžké alergické neboli anafylaktické reakci se mohou objevit tyto příznaky:

Tato odpověď organismu se objeví již několik okamžiků po bodnutí a může vést k šoku, srdeční zástavě a bezvědomí během 10 minut. Mívá i fatální následky, a je proto nutné zavolat ihned rychlou záchrannou službu.

 První pomoc při bodnutí 

Podrobného průvodce první pomoci při hmyzím bodnutí najdete také <a href="http://http://www.ulekare.cz/prvni-pomoc/bodnuti-hmyzem-3">uLékaře.cz</a>.

Štěstí přeje připraveným, proto je i v případě alergie na hmyzí bodnutí důležité být vybavený. Pokud u vás v minulosti k podobné reakci došlo, mělo by být adrenalinové pero součástí vaší výbavy doma i při cestách do přírody. 

(hak)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje