Mezi nejčastější příznaky alergické rýmy patří:
- hojná vodnatá sekrece z nosu
- svědění
- kýchání (často záchvatovité)
- zduření nosní sliznice, které má za následek zhoršenou nosní průchodnost
Tyto typické příznaky alergické rýmy se můžou měnit. Záleží na tom, jak dlouho rýma trvá a také na konkrétním typu vyvolávajícího alergenu. Některé alergeny vyvolají spíše vodnatou sekreci a kýchání, jiné zase ucpání nosu.
Pro alergickou rýmu způsobenou pyly jsou velmi typické oční příznaky. Převažuje svědění a slzení očí, oční víčka jsou oteklá. Naopak u celoroční rýmy způsobené alergeny z domácího popřípadě pracovního prostředí není postižení očí zdaleka tak časté. U tohoto typu rýmy je hlavním obtěžujícím příznakem neustále ucpaný nos.
Sneesors a blockers
Pacienty s alergickou rýmou můžeme rozdělit na dvě velké skupiny.
- První skupina, často označovaná anglickým slovem „sneesors“ („kýchači“), je tvořena pacienty, kteří dosud nemají chronické obtíže. Obtíže těchto pacientů jsou silně závislé na okamžitém styku s alergenem a na jeho aktuální koncentraci v ovzduší. Tito lidé jsou zcela bez obtíží v případě, že se jim podaří vyhnout se setkání s alergenem. Hlavními obtížemi pacientů z této první skupiny jsou záchvatovité kýchání, hojná vodnatá sekrece, výrazné svědění a časté oční příznaky. Obtíže těchto pacientů se často zmírňují v noci, kdy aktuální koncentrace alergenu v jejich okolí klesá.
- Druhá skupina pacientů s alergickou rýmou se označuje anglickým slovem „blockers“ („zablokovaní“). Jejich obtíže jsou často chronické a jsou způsobené zánětlivými procesy v nosní sliznici. Pro tyto pacienty je typická hustá hlenovitá sekrece, která ztěžuje nosní průchodnost. Ucpaný nos je pro tyto pacienty snad nejcharakterističtějším příznakem. Ostatní projevy alergické rýmy mnohdy chybí. Nemusí se objevovat kýchání ani svědění, záněty oční spojivky jsou spíše výjimečné. Obtíže se v noci nezlepšují, naopak. Pocit ucpaného nosu se často ještě zhoršuje.