#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergie na hmyzí bodnutí

Mnohým z nás se již zajisté stalo, že jsme byli  pobodáni komárem či včelou. Obvykle se naše tělo s takovým zásahem vyrovná celkem snadno. Bohužel asi u 1–3 % populace dojde po bodnutí hmyzu k alergické reakci.

Alergii na hmyz můžeme rozdělit do tří skupin podle cesty vstupu alergenu do těla: alergie na hmyzí bodnutí či kousnutí (blanokřídlí – včela, vosa; dále blecha, štěnice), alergie inhalační (např. švábi, pakomáři – produkce hmyzích inhalačních alergenů) a kombinace obou možností (komáři). U nás je nejrozšířenější alergie na bodnutí včely, vosy či sršně.

První pomoc při pokousání či pobodání hmyzem je různá. Je dobré mít po ruce chladivý krém, antihistaminika pro místní použití (fenistyl gel), cibuli, ocet nebo třeba kostku ledu, které přiložíme na místo vpichu či kousnutí. Včelí žihadlo odstraníme nejlépe tak, že je ze strany vyškrábneme nehtem a po jeho vyjmutí se můžeme pokusit jemně vymáčknout zbytky jedu. Pokud bychom žihadlo uchopili mezi prsty, mohli bychom vymáčknout do rány zbývající jed.

prst včela

Pokud se bodnutí či kousnutí hmyzu projeví jako zarudlý a nepříliš velký, mírně svědivý pupenec, nejde o alergii, ale o přirozenou reakci organismu. V takových případech trvají příznaky pouze den či dva. Alergické projevy bývají vážnější. U místní alergické reakce se objeví bolestivý rudý otok, který může přetrvávat i několik dnů. Celkové reakce jsou nejzávažnější. Rozvíjejí se velmi rychle a jsou provázeny celým souborem příznaků. Objevit se mohou otoky, kopřivka, zvracení, průjem, rýma, dušnost, anafylaktický šok. Při vážnějších problémech je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.

Pokud se u postižného objeví po bodnutí hmyzem příznaky jako výrazná bledost, zrychlené dýchání, zrychlený tep, opocená pokožka, dušnost, zvracení či ztráta vědomí, jedná se o anafylaktický šok. V takovém případě je potřeba okamžitě zakročit. Každý alergik, u něhož se již tato komplikace objevila nebo u kterého existuje taková možnost, by u sebe měl mít pohotovostní balíček. Jeho součástí je autoinjektor s adrenalinem, který zvyšuje krevní tlak a zlepšuje prokrvenost. Následně by měla být přivolána lékařská pomoc.

Pro ochranu před hmyzím útokem můžeme doporučit několik rad. Nenoste pestré oblečení do přírody. Vyvarujte se intenzivních parfémů, deodorantů a tělové kosmetiky. Nechoďte v přírodě bosí. Nejezte v přírodě sladkosti, nepijte sladké nápoje a uzavírejte láhve s nápoji. Pokud se k vám hmyz přiblíží, neohánějte se po něm. Okna vaší domácnosti opatřete sítěmi proti hmyzu.

(kros)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje