V posledních desetiletích stále stoupá počet alergiků v průmyslově vyspělých zemích. Je to vysvětlováno prudkou změnou životního stylu, změnou stravovacích návyků, stoupajícím znečištěním životního prostředí a hlavně změnou bakteriálního osídlení a jiným spektrem prodělávaných infekcí během dětství. Může s nárůstem alergií souviset i porod císařským řezem?
Tato forma porodu je nepřirozeným zásahem do života dítěte již na samém začátku. Vede k odlišné mikrobiální kolonizaci novorozenců v porovnání těmi porozenými vaginální cestou. Právě tento faktor může ovlivnit vývoj imunitního systému a jeho rovnováhu. Mikrobiální osídlení hraje během vývoje imunitního systému velmi důležitou roli. Každé vybočení z rovnováhy může vést k rozvoji alergie nebo autoimunitního onemocnění.
Dánští lékaři se rozhodli zjistit, zda porod císařským řezem ovlivní pozdější imunitní reaktivitu novorozence a zda pro dítě znamená zvýšené riziko astmatu. S účastí ve studii souhlasilo 11 147 matek, které porodily dítě v letech 1984–1987. Děti byly sledovány po dobu 15–18 let. Do konečného hodnocení se po vyloučení pacientů se zdravotními problémy po porodu a těch, kteří dále nespolupracovali, dostalo 7 119 dětí, z čehož jich 11,8 % bylo porozeno císařským řezem.
Počet astmatických dětí byl v roce 2002 určen na základě odpovědi matky na dotaz, zda u jejího dítěte bylo někdy lékařem diagnostikováno astma. Při statistickém hodnocení výsledků bylo zohledněno kojení, věk matky, kouření matky během těhotenství a po porodu, vzdělání rodičů, počet sourozenců a pohlaví dítěte.
Ukázalo se, že riziko astmatu pro děti porozené císařským řezem, ať už plánovaným, nebo akutním, je srovnatelné s rizikem dětí porozených vaginálně. Rozdíl nebyl patrný ani při porovnání chlapců a děvčat.
Závěr studie tedy je, že způsob porodu neovlivňuje rozvoj astmatu u dítěte. Tento výsledek je v rozporu se závěry jiných autorů, například Xu a kol., kteří naopak prokázali vyšší riziko astmatu pro děti rozené císařským řezem. Jejich studie však hodnotila i pacienty, kteří měli perinatální (období těsně po porodu) komplikace nebo byli narození předčasně.
Také diagnóza astmatu byla u jejich pacientů stanovena dříve, a to na základě opakovaných hvízdavých bronchitid v kojeneckém a batolecím věku. V tomto útlém věku je přitom velmi obtížné určit, zda se jedná o astma, nebo o recidivující hvízdavé bronchitidy během virových respiračních infekcí.
(van)
Zdroj: Werner A, a spol. Acta Paediatrica 2006;96.