#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vyzrajte na sennou horečku!

Pylová alergie je jedním z nejznámějších projevů alergie. Pro její nejčastější projevy se používá také pojmenování senná rýma, v anglickém jazyce přímo "senná horečka".

Pylová alergie je jedním z nejznámějších projevů alergie. Pro její nejčastější projevy se používá také pojmenování senná rýma, v anglickém jazyce přímo "senná horečka". Tento výraz je důkazem, že při těžším průběhu to může být onemocnění s celkovou reakcí organismu, nikoliv jen zanedbatelná rýma a svědění očí.

Neléčená alergie – špatná alergie

Mnozí pacienti, ale bohužel i někteří lékaři toto onemocnění přesto zlehčují a podceňují. Přitom je dnes již jednoznačně dokázáno, že neléčená alergická rýma zhoršuje například průběh astmatu. Naopak správná léčba od počátku onemocnění může zabránit rozšíření alergie na další alergeny, a také rozvoji jiných projevů alergie. Jaké jsou tedy principy léčby pylové alergie?

V mnohém jsou podobné léčbě jiných chorob. Nejlepší je snažit se nemoci předejít. Pokud již vznikla, tak se vyhýbat rizikovým faktorům. A pokud již nemoc probíhá, včas, správně a důsledně léčit její projevy. Jen tak můžeme zabránit nevratným následkům a trvalému poškození postižených orgánů. Tyto principy platí i při léčbě alergie.

Pozor na cigarety

Prevencí je zdravý životní styl, stravování, zdravé okolní životní prostředí. Zásadní je nekouřit a nebýt ani pasivními kuřáky. Účinnost jiných opatření, jako je například dieta matky v těhotenství a při kojení, není prokazatelná.

Pokud již pacient má projevy pylové alergie, je především nutné je včas správně pojmenovat, stanovit správnou diagnózu. To je první podmínkou pro účinnou léčbu.

Důležitá opatření

Léčba potom začíná režimovými opatřeními. Pacient se musí snažit co nejvíce omezit kontakt s alergenem. Nevycházet v době nejvyššího výskytu alergenu ven, zejména v té době venku nesportovat. Po příchodu zvenku domů se snažit co nejvíce očistit od pylových zrn, aby je neroznášel po bytě. Během sezony používat pylové sítě do oken nebo klimatizaci a čističky vzduchu.

Hrozba alergenů

Kontaktu s pylem se však během sezony nelze zcela vyhnout. Je proto nutné podávání léků tlumících alergii. Podle příznaků lze používat místně podávané léky – spreje na nosní sliznici či kapky do očí nebo léky inhalační, působící v průduškách. Tato forma podání má nejmenší vedlejší účinky. Celkově podávané léky dříve tlumily nejen alergii, ale i pacienta.

Bezpečná léčba

Dnes jsou již naštěstí k dispozici léky bez těchto vedlejších účinků.

Senzibilizace? Není pro každého

Pravou příčinu alergie – přehnanou imunitní reakci – však léčí pouze alergenová desenzibilizace, nyní nazývaná alergenová vakcinace nebo alergenová imunoterapie. Ta přesvědčí imunitní systém pacienta, aby na alergeny reagoval opět normálně, tedy je toleroval. Tato léčba však bohužel není vhodná pro každého pacienta.

Léčebných možností pylové alergie je tedy mnoho, jejich úspěšnost však závisí na také na mnoha faktorech, v první řadě na spolupráci pacienta a lékaře.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje