Astma a alergickou rýmou může vyvolat kdeco: infekce, kontakt s alergenem, fyzická námaha, emoce. A také sex.
Pylové alergie, nesnášenlivost prachu, zakouřených místností nebo třeba alergie na ryby. To všechno většina z nás asi slyšela. Ale rýma po něčem tak příjemném, jako je sex? I to se může stát.
V odborných kruzích bylo doposud publikováno hodně studií o vlivu chronické plicní obstrukční nemoci (CHOPN) nebo cystické fibrózy na sexuální aktivity pacientů. Astma provokované sexem však stálo spíše na okraji odborného zájmu.
Indičtí lékaři se proto rozhodli se na tuto kombinaci zaměřit. Popisují případ čtyř pacientů, u kterých došlo ke vzplanutí astmatu a rýmy právě po sexuálním styku. U jednoho z nich byly záchvaty dokonce tak závažné, že musel být opakovaně ošetřován na pohotovosti, a jednou dokonce hospitalizován.
Sex, emoce a... rýma?
Všichni zkoumaní pacienti byli již delší dobu úspěšně léčeni pro alergii a astma. První projevy nemoci nastávaly u všech pacientů do pěti minut po ukončení styku. U dvou z nich se záchvat za několik hodin ještě opakoval. Není tedy divu, že to všechny zúčastněné pacienty stresovalo. Zdravotní problémy totiž narušovaly nejen jejich sexuální život, ale také zhoršovaly samotné astma.
Protože sexuální styk přestavuje zátěž odpovídající přibližně vystoupání několika pater schodů, lékaři se nejdřív domnívali, že se u pacientů může jednat o pozátěžové astma. Vyšetřili je tedy právě před vyjitím schodů a po něm. U nikoho ale tato zátěž nevedla ke zhoršení funkce plic ani neprovokovala rýmu. To bylo lékařům divné.
Vybavili proto pacienty měřičem vrcholové výdechové rychlosti. Tu si měli sami měřit před stykem a po něm. A výsledek? U všech se prokázalo významné zhoršení po styku.
Léčba astmatu pomůže i sexuálnímu životu
Tento pokus jen potvrdil, že popisované projevy jsou sice na podkladě astmatických záchvatů, ty ovšem neprovokuje zvýšená fyzická námaha, ale silné emoce. Při sexuálním styku totiž dochází k dráždění tzv. autonomních nervů. A právě toto dráždění by mohlo způsobit i provokaci záchvatů astmatu a rýmy. Lékaři proto těmto pacientům doporučili před stykem preventivní léčbu tzv. bronchodilatačním lékem. Ta, jak se později ukázalo, všem pomohla opět vést normální sexuální život bez zbytečných obav a stresů.
Pokud se někdy přihodilo něco podobného i vám, určitě se neostýchejte svěřit se svému lékaři. Dobrá komunikace mezi odborníkem a pacientem je základem správné léčby a zvládnutí nemoci.
(van)
Zdroj: Shah, A. a spol, Chest, 100, 1991, 1039–1041