#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

První pomoc při setkání s alergenem

Alergiků v rozvinutých zemích stále přibývá, alergenem může být téměř vše. K reakcím dochází po setkání s alergenem velmi rychle, většinou do patnácti minut. Oddálená reakce se ale může objevit i za několik dní.

Alergiků v rozvinutých zemích stále přibývá, alergenem může být téměř vše. K reakcím dochází po setkání s alergenem velmi rychle, většinou do patnácti minut. Oddálená reakce se ale může objevit i za několik dní.

První a někdy jediné projevy alergie vídáme přímo na místech, kde k setkání s alergenem došlo – na kůži, na sliznicích zažívacího ústrojí, na očních spojivkách, v průduškách. V horším případě může reakce pokračovat a zachvátit celý organismus, někdy dokonce i ohrozit pacienta na životě.

Jak můžeme reakcím zabránit?

První snahou je alergenům se vyhnout. Nejíst potraviny, které je obsahují, nechovat doma zvíře, na které jsme alergičtí, snížit v bytě prašnost, odstranit plísně, nepoužívat prostředky, na které jsme alergičtí, a podobná další opatření.

Hlídejte si rizikové situace

Některým alergenům se však vyhnout nelze, a potom je vhodným opatřením včas zahájit léčbu. Pokud již o své alergii víme, víme také většinou také, co ji vyvolává a v jakých situacích. Je nutné reakcím předejít včasným nasazením léčby, ještě před prvními projevy. Pokud je alergická reakce již rozběhnutá, zvládá se mnohem hůře než v začátku.

Co můžeme udělat při kontaktu s alergenem?

Nejlepší je se ho co nejdříve pokusit zbavit:

Pryč s nepříjemnou zásobou pylu

Pokud jsme pobývali venku v pylové sezoně v době maximální koncentrace pylů v ovzduší (obvykle mezi 10. a 16. hodinou), je nutné se po návratu osprchovat a umýt si vlasy. Jen tak si na polštář nepřineseme zásobu pylu, která by nás trápila i během spánku. Rozhodně také nesmíme dopustit, aby nám náš chlupatý zvířecí průvodce po vycházce skočil rovnou do peřin. Zanesl by tam nejen špínu z tlapek, ale také množství pylových zrn ze své srsti. I zvíře je dobré po procházce vykoupat, pokud nám to ovšem bude tolerovat.

Pohotovostní léky

Po kontaktu s alergenem je dále nutné si ihned vzít alergologem doporučené léky. Není rozumné čekat, až se rozeběhne reakce. Zejména pacienti a astmatem nebo prudšími reakcemi by s léky neměli otálet. V užívání je pak nutné pokračovat několik dní i po zvládnutí reakce. Mohla by se totiž objevit ještě další, pozdní vlna reakce.

V dlouhodobém horizontu je prevencí reakcí i účinná alergenová vakcinace. Pokud je úspěšná, není potřeba se alergenům vyhýbat ani brát léky.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje