Alergie na prach, respektive roztoče, patří mezi nejčastější alergie vůbec. A dokáže pacientovi pěkně znepříjemnit život. Proto by tito lidé měli používat speciální lůžkoviny, které neobsahují peří. Dalším důležitým krokem je ale časté, nejlépe denní stírání prachu nebo jeho vysávání. Při této činnosti ale hrozí jeho víření. Přinášíme rady, jak se této nepříjemnosti vyhnout.
První obranou proti roztočům je omezení jejich životního prostoru. Roztočům se totiž nejlépe daří třeba v prachových peřinách, kobercích, v prachu nebo v srsti zvířat. Proto je třeba se snažit o odstranění této jejich živné půdy – klasické peřiny nahradit protialergickými, odstranit koberce, zvážit přítomnost domácích zvířat.
Druhým krokem je pravidelný úklid, zejména stírání prachu a vysávání. Ideální je, když tuto činnost nemusí dělat sám alergik.
Pokud to není možné, zkuste použít naše tipy:
- Prachovku před stíráním prachu navlhčete. Prach totiž na suchém hadříku lépe ulpí a snáze dochází k jeho víření.
- Dejte pozor i při vyklepávání prachovky. Vyklepávání prachovky v místnosti totiž prach rozvíří ještě více než před počátkem úklidu.
- Důležitý je i výběr samotné prachovky. Jako vhodné se jeví buď klasické textilní prachovky, vlhčené prachovky, nebo chmýřovité prachovky. Zcela nevhodné jsou naopak péřové prachovky, na nichž se prach příliš neuchytí, takže opět dochází k jeho víření.
- Vezměte si na pomoc vysavač. Vysávání může také udělat velkou službu. Záleží ovšem na výběru samotného přístroje. Některé, zvláště pak starší vysavače ale mohou udělat více škody než užitku.
- Vhodnou obranou proti prachu je i pravidelné vytírání podlahy, které po vysání dokáže odstranit i poslední zbytečky prachu. Vytírat podlahu v alergikově bytě se doporučuje zhruba 3–4 týdně, vysávat by ale alergici měli každý den.
(kam)