Mezi mnoha "roztočovými" alergiky se traduje, že účinnější než stírání prachu je jeho vysávání. Nikoli ale běžnými vysavači. Jde o speciální přístroje, přímo zkonstruované k odstraňování co největšího množství roztočů. Ani tyto speciální protiroztočové vysavače ale nezaručí, že alergik při jejich používání nepřijde do styku se "svým" alergenem, tedy prachem.
Prach alergikům škodí
Alergie na roztoče, někdy také nazývaná alergie na bytový prach, patří mezi nejčastější alergie ve vyspělém světě. Jejími původci jsou alergeny obsažené ve výkalech roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Tyto dva druhy patří mezi nejrozšířenější roztoče, kteří se v našem prostředí vyskytují. Nejlépe se jim daří v prostředí s teplotou 22 –26 °C a vlhčím vzduchem. Tyto ideální podmínky naleznou například v ložním prádle, ale i v prachu, který se běžně v domácnostech vyskytuje. Proto je nejjednodušší obranou proti roztočům se prachu zbavit.
Pozor na vysávání
Firmy vyrábějící vysavače pro alergiky se ve svých reklamách předhání v nabídkách, který z vysavačů pro alergiky je nejúčinnější a dokáže koncentraci roztočů co nejvíce snížit. Britská studie srovnávající účinnost jednotlivých vysavačů ale ukázala, že ani speciální přístroje nedokázaly roztoče odstranit bez víření prachu. Britům se totiž podařilo prokázat, že při samotném luxování se koncentrace roztočů kolem hadice vysavače dokonce ještě zvyšuje. Za příčinu tohoto paradoxu pokládají autoři studie víření prachu v důsledku mechanického pohybu vysavače po vysávané ploše. Na druhou stranu moderní protialergické vysavače ze sebe alergeny neuvolňují, takže výsledná koncentrace alergenů je po dokončení úklidu opravdu nižší než u klasických přístrojů. Riziko však alergikům hrozí při vysypávání sběrných sáčků, proto by tuto činnost, stejně jako samotné vysávání, neměli dělat sami alergici.
Nejúčinnější je voda
Daleko účinnější než moderní vysavače je ale kbelík s vodou. Vytřená podlaha totiž obsahuje několikanásobně méně alergenů než podlaha vysátá i tím nejúčinnějším vysavačem. Proto pokud je to možné, raději než samotné luxování podlahy vytírejte, nebo úplně nejlépe luxování a vytírání kombinujte. Samozřejmostí by ale mělo být odstranění živné půdy pro roztoče v alergikově bytě, jakou jsou koberce, záclony a závěsy či přehozy.
(kam)
Zdroje:
blisstree.com
www.momfinds.com