Celosvětový výskyt astmatu stoupl za posledních dvacet let o sto procent. Astmatem trpí na celém světě přibližně 300 milionů lidí, ročně na něj zemře 255 tisíc lidí a očekává se, že tato čísla porostou o v příštích deseti letech až o 10 %. Zavedení smysluplné prevence by mohlo být dobrou cestou, jak se této nemoci bránit.
Pro zavedení vhodné prevence je ale nutné nejprve rozpoznat příčiny vzniku nemoci. Jednou z možných cest, jak ovlivnit vyvíjející se imunitní systém, je ovlivnění prodělaných virových infekcí. Pokud by se ukázalo, že časně prodělané virové infekce dýchacích cest vedou k rozvoji astmatu, bylo by možné snažit se jim zabránit.
Těžká virová infekce dýchacích cest, tzv. bronchiolitida, prodělaná v dětství je spojována s vyšším rizikem následného rozvoje astmatu. 43 % dětí, které ji prodělají, má ve věku třinácti let astma, zatímco v běžné populaci má astma 8–10 % třináctiletých. Virové infekce jsou v dětství spouštěči astmatických stavů až v 85 % případů. Otázkou však zůstává, zda jsou tyto těžké, převáženě zimní virové infekce vyvolavateli, nebo projevem astmatu.
Vejce, nebo slepice?
Situace je podobná jako klasická otázka: Co je první, slepice, nebo vejce? Co je prvotní? Infekce vyvolá astma? Nebo na terénu astmatickém (do té doby třeba ještě nepoznaném) infekce probíhá těžce? Američtí vědci se ve své studii snažili najít na tuto otázku odpověď. Během let 1995 až 2000 vyšetřili 95 000 dětí a sledovali je až do roku 2005.
V zimě si chraňte plíce
Protože není etické děti uměle vystavovat infekci, musela být studie odkázána na pozorování přirozeného průběhu infekcí. Těžká infekce RSV (respiratory syncytia virem) je nejčastější v zimě a je vázána na útlý kojenecký věk. Riziko je tedy úměrné roční době, kdy se dítě narodí. Kdyby tedy tato infekce zvyšovala riziko rozvoje astmatu, měly by děti narozené v zimě mít častěji astma než děti narozené v ostatních ročních obdobích.
Výsledky studie opravdu ukázaly, že pokud se děti narodí 4 měsíce před vrcholem zimní virové sezony, mají nejvyšší riziko rozvoje astmatu, o 29 % vyšší než ty, které se narodí 12 měsíců před vrcholem zimní virové sezony.
Doba, kdy se dítě narodí (vzhledem k vrcholu virové sezony) je jasným rizikem rozvoje astmatu. Prevence těžké virové infekce dýchacích cest v časném kojeneckém věku je tedy prevencí astmatu.
(van)
Zdroj: Pingsheng Wu a spol, Am J Respir Crit Care med , 2008, 178, 1123–1129