#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Může těhotenství spustit alergii?

V těhotenství dochází v organizmu ženy k velkým změnám, hormonálním, metabolickým imunologickým. To všechno ovlivňuje fyziologické funkce v těle ženy.

V těhotenství dochází v organizmu ženy k velkým změnám, hormonálním, metabolickým a imunologickým. To všechno ovlivňuje fyziologické funkce v těle ženy. Není proto divu, že těhotenství má vliv i na průběh chronických nemocí. A naopak, chronické choroby ovlivňují průběh těhotenství.

Imunologické změny v těle matky mají za cíl plod, který má polovinu genů od otce, a je tedy pro imunitní systém matky z poloviny cizí, přijmout. Mateřský organizmus se tedy během těhotenství stává více imunotolerantní k částečně cizorodým buňkám zárodku a plodu a toto imunologické ladění se projeví i v dalších situacích.

Astma a pravidlo třetin

Pro alergická onemocnění a astma platí v těhotenství "pravidlo třetin" – u třetiny žen dojde ke zhoršení astmatu, třetina žen se zlepší a třetina zůstává nezměněna. Problém zhoršení astmatu v těhotenství je z určité části zaviněn samotnými pacientkami, protože z obav před poškozením plodu samy, bez porady s lékařem, antiastmatickou léčbu vysazují. Přitom v řadě případů to není nutné a je to dokonce škodlivé pro matku i plod. Zhoršené okysličení tkání plodu při dušnosti matky je rozhodně větším ohrožením než potenciální vedlejší škodlivé účinky léků. Zejména léky podávané inhalačně mají na plod minimální účinky a těhotné ženy se jich nemusejí bát. Každou léčbu nebo její změnu by ale vždy měly konzultovat s lékařem-gynekologem a specialistou dalšího oboru, např. alergologem, revmatologem nebo plicním lékařem.

Lupus pod kontrolou i během těhotenství

Pro autoimunitní onemocnění v těhotenství platí obdobná pravidla. Některá se během těhotenství zhoršují, některá naopak zlepšují. Obecně však bylo prokázáno, že pokud je během početí nemoc pod kontrolou, je průběh těhotenství většinou příznivý. Ke vzplanutí autoimunitního onemocnění pak dochází jen o něco málo častěji a jsou většinou mírná, léčbou dobře zvladatelná. To platí například o pacientkách se systémovým lupusem.

Těhotenství pomáhá zvládat revmatoidní artritidu

Oproti tomu u revmatoidní artritidy dochází až v 75–95 % případů během těhotenství ke zlepšení, které je nejvýraznější v posledním trimestru. Po porodu však bohužel dochází opět ke zhoršení a dokonce je popisováno 3–5× větší riziko vzniku nového onemocnění revmatoidní artritidou právě po porodu. Přesné vysvětlení tohoto jevu není známo.

Ženy s autoimunitními onemocněními nebo alergiemi by se proto rozhodně před plánovaným těhotenstvím a během něj měly poradit s lékařem a svěřit se do péče odborníků. Samovolným vysazováním veškeré léčby mohou totiž velice ohrozit sebe i plod.

(van)

Zdroj: Bayer, M. a spol, Pregnancy and Rheumatic Diseases, Rheumatology, 46, 2007, 1634–1640.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje