Nedostatek spánku způsobuje stres. Spánková deprivace byla dokonce používána jako metoda mučení, které vede k vyčerpání a oslabení psychické odolnosti vězňů, a tak k vyzrazení utajovaných informací. Spánek může ovlivnit i průběh alergie.
Při nedostatečném nebo nekvalitním spánku způsobeném různými nemocemi následky nespavosti k poruchám koncentrace, únavě, snížení výkonnosti, denním mikrospánkům s rizikem usnutí za volantem a ke zhoršení chronických nemocí včetně alergie.
Potíže nemusí způsobovat jenom krátká doba spánku. Jeho délka může být sice dostatečná, narušena ale může být kvalita. Pacienti s alergií mají často nemocí spánek narušený a s nimi většinou i jejich partneři nebo rodiče.
Ekzém je pro spánek horší než astma
V jedné britské studii odborníci porovnávali narušení spánku rodičů dětí s ekzémem nebo s astmatem. Rodiče ekzematiků spali méně než rodiče astmatiků. Možné je vysvětlení, že v dnešní době je již kontrola astmatu u dětí většinou dobrá a jen málo pacientů spadá do kategorie těžkého nekontrolovaného astmatu, kdy jsou časté i noční záchvaty.
Svědivá senná rýma
Léčba ekzému je stále u řady pacientů velmi svízelná a děti se v noci opakovaně budí svěděním, rozškrabávají si kůži. Ta je potom snadnou plochou k uchycení infekce, což vede k dalšímu zhoršování ekzému.
Při neléčené senné rýmě trpí pacienti ucpaným nosem a ztíženým dýcháním hlavně v noci. U některých může během těchto dní docházet i k delším dechovým pauzám vedoucím i k poklesům saturace krve kyslíkem. Pokud takový stav trvá dlouhou dobu, může dojít i k přetížení srdce. Svědění očí při senné rýmě může být velmi nepříjemné a v noci pacienty probouzet. Pro těžké, nekontrolované astma jsou zase příznačné noční záchvaty kašle a dušnosti. Tyto projevy jsou jedním z kritérií, podle kterých se hodnotí závažnost astmatu.
Odstraňte příznaky alergie, budete lépe spát
Léčba alergií v ideálním případě odstraňuje příznaky, a tak zlepšuje i spánek. Nejčastější léky podávané k tlumení alergických reakcí – antihistaminika – mají dokonce jako vedlejší účinek ospalost. Týká se to zejména antihistaminik první generace. Tohoto účinku je využíváno u dětí s ekzémem, kterým se antihistaminika první generace podávají na noc. Pro denní podávání jsou dnes k dispozici antihistaminika druhé generace nebo jejich deriváty, které již ospalost vyvolávají jen velmi zřídka.
Alergie a její léčba má tedy výrazný vliv na kvalitu spánku, zrovna tak ale nekvalitní spánek negativně ovlivňuje projevy alergie.
Více informací o spánku a nespavosti najdete na stránkách www.dobry-spanek.cz.
(van)