#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergie může být příčinou neplodnosti

To, co byla dříve jen domněnka, je dnes nad slunce jasné. Alergie může působit negativně na schopnost reprodukce.

To, co byla dříve jen domněnka, je dnes nad slunce jasné. Alergie může působit negativně na schopnost reprodukce.

V poslední době byly publikovány případy prokázané alergie na mužskou seminální tekutinu. Časopisy, které se tímto tématem zabývají, patří většinou do oboru alergologie a klinické imunologie, méně jich je z oboru gynekologie.

Alergická reakce je někdy mylně považována za chronický zánět pochvy, provázený výtokem a svěděním. Někdy mohou být reakce i prudší, celkové, až život ohrožující. Stanovení správné diagnózy je často obtížné a trvá dlouhou dobu. Pacientky se jednak o problému stydí mluvit, jednak může být diagnóza zaměňována za alergii na latex nebo ponámahové astma.

Odborníci už dokonce zaznamenali případy alergické reakce na látku, která se z krevního oběhu dostala do seminální tekutiny. Šlo o alergii na para ořechy, které partner před pohlavním stykem snědl. A kvůli tomu partnerka prožila po souloži anafylaktickou reakci.

Alergie na sperma

Existuje i alergie na bílkoviny samotné seminální tekutiny. To může být vážnou překážkou otěhotnění. Reakcím lze zabránit použitím kondomu. To ale pro páry plánující rodinu samozřejmě není ideálním řešením. Proto je v těchto případech používáno umělé inseminace, kdy se do dělohy vpravují čisté spermie, zbavené příměsi seminální tekutiny. Ani tato metoda však není zcela bezpečná a i při ní byla popsána celková alergická reakce. Jednalo se o pacientku astmatičku, která měla alergii na pyly a řadu druhů zvířat. Podrobným vyšetřením se nakonec ukázalo, že příčinou reakce byla alergie na hovězí bílkovinu – albumin. Ta se totiž přidává do média, ve kterém jsou pak spermie do dělohy zaváděny.

Desenzibilizací k miminku?

Další publikovanou možností, jak dosáhnout otěhotnění při alergii na seminální tekutinu, je tzv. desenzibilizace. Partnerce jsou podávány stále větší dávky seminální tekutiny do pochvy, a to v poměrně rychlém časovém sledu. Během jednoho dne je tak dosaženo tolerance. K udržení tohoto stavu je ale nutné, aby partneři měli sexuální styk minimálně jednou za tři dny. Pokud je interval pět a více dní, alergická reakce se může znovu objevit. Dobrou zprávou pro všechny takto postižené muže a ženy je, že pár zmiňovaný ve studii se držel rad lékařů (tedy provozování sexu nejméně jednou za tři dny) a za šest měsíců byl odměněn: partnerka otěhotněla a po nekomplikovaném těhotenství porodila zdravé dítě.

(van)

Zdroj: Park a kol., Allergy, 1999; 54: (990–993)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje