#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergici, pozor na hlodavce!

Hlodavci jsou známí přenašeči řady infekčních onemocnění na lidi. Mohou být ale také  příčinou velmi úporných alergických reakcí.

Hlodavci jsou známí přenašeči řady infekčních onemocnění na lidi. Mohou být ale také příčinou velmi úporných alergických reakcí.

Alergie na tato čtyřnohá zvířata vzniká typicky jako profesní onemocnění pracovníků v laboratořích a také u soukromých chovatelů. Během prvních tří let zaměstnání onemocní alergií až 11-62 % pracovníků. A u dalších téměř 10 % se rozvine astma.

Zákeřní samci

Hlavním alergenem jsou bílkoviny vylučované do moči sloužící jako nosiče pro feromony. Samci jich vylučují až stonásobně více než samice. A vířením prachu z podestýlky se alergeny snadno dostávají do vzduchu.

Alergika reagujícího na chlupy hlodavců ohrožuje i kočka nebo kůň

Lidé s atopií (vrozená vloha tvořit vyšší množství alergických protilátek) a ti, kteří pracují se samci hlodavců, mají až desetkrát vyšší riziko rozvoje alergie. Alergeny myší a krys jsou v 66 % vzájemně podobné a v menší míře jsou podobné i psím, kočičím, koňským a hovězím alergenům. Alergie na jeden z těchto živočišných druhů tedy znamená zvýšené riziko alergie i na ostatní jmenovaná zvířata.

V posledních letech výrazně stoupá počet hlodavců chovaných jako domácí miláčci. Nejčastěji to jsou myši, potkani, morčata, křečci, osmáci. Roste tak i riziko alergizace na ně.

Co tedy poradit alergikům? Nepořizovat si domů zvíře. Pokud ho již máte a stanete se na ně alergickými, je nutné je dát z domácnosti pryč.

Nemůžete se svého miláčka vzdát?

Pak alespoň pečlivě dodržujte tyto zásady:

V léčbě alergických projevů se postupuje jako u jiných alergií. Pouze alergenová vakcinace je problematická a užívá se jen ve výjimečných případech.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje