#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Po rozvodu astmatikem?

Je prokázáno, že stres ovlivňuje průběh astmatu. Znamená to tedy, že třeba neurotici jsou ohroženi více? Stres astma nejen ovlivňuje, může přispět i k jeho rozvoji.

Je prokázáno, že stres ovlivňuje průběh astmatu. Znamená to tedy, že třeba neurotici jsou ohroženi více?

Stres astma nejen ovlivňuje, může přispět i k jeho rozvoji. Z toho logicky vyplývá, že lidé s větší měrou psychické zátěže mohou být ohroženi více. Výsledky německé studie skutečně tyto domněnky potvrzují.

Extrovertní osobnosti a neurotici patří k osobnostem s vyšší vnímavostí ke stresu. U dospělých zatím nikdo nezkoumal vztah osobnosti nebo stresujících životních událostí a astmatu dlouhodobějším sledováním. Němečtí lékaři proto oslovili 5 114 lidí ve věku 40–65 let. Účastníci studie vyplňovali dotazníky umožňující hodnotit jejich osobnost podle standardní stupnice. Kromě toho odpovídali na dotazy ohledně případné ztráty zaměstnání, rozchodu s dlouholetým partnerem nebo úmrtí blízké osoby v minulých pěti letech. Další otázka se týkala jejich zdravotního stavu, konkrétně výskytu astmatu – v současné době i v minulosti.

Neurotici mají větší šanci "získat" astma

A výsledky? Vysoká míra neurotičnosti byla faktorem podporujícím rozvoj astmatu, extrovertní povaha nikoliv. Rozchod nebo rozvod v posledních pěti letech výrazně zvyšovaly riziko rozvoje astmatu, zatímco úmrtí blízké osoby nebo nezaměstnanost na nemoc neměla vliv.

Přesné patofyziologické pochody, jak neurotičnost, osobní stres a emoce zvyšují riziko astmatu, dosud známy nejsou. Spekuluje se ale o prozánětlivém vlivu těchto emocí. Astma je chronický neinfekční zánět průdušek. Zánět vyvolaný stresem a ten astmatický se vzájemně podporují a prohlubují.

Nejen pro zabránění vzniku astmatu je tedy dobré mít stres pod kontrolou. Jeho přemíra totiž nepříznivě ovlivňuje naše zdraví celkově.

(van)

Zdroj: Loerbroks, A. a spol., Allergy 2009, DOI: 10.1111/j.1398-9995.2009.02019.x

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje