#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 467

Dotaz, 4. 2. 2008

Dobrý den, před 6 lety se u mne objevila pylová alergie. V těhotenství jsem neužívala žádné léky a alergie ustoupila. Ozvala se opět po porodu, kdy se přidala i alergie potravinová a občasné astmatické záchvaty (2x na jaře). Nyní jsem opět těhotná a žádné léky neužívám. Mohu a mám v tomto období nějaké léky užívat? Co dělat, když přijde astmatický záchvat? Existuje nějaký seznam potravin a látek, kterých je třeba se v těhotenství vyhnout, aby se snížilo riziko dědičnosti alergie pro dítě? Náš první syn má totiž diagnostikovánu urticaria pigmentosa. První pupínky se u něj objevily v 6 měsících, ve 2 letech se přestaly tvořit nové a stávající se o něco zvětšily a ztmavly. Žádnou léčbu zatím nepodstoupil, neužívá léky ani masti. O nemoci nám lékaři mnoho nepověděli, jen to, že se jedná o spornou diagnosu, příčiny nemoci neznámé a čas ukáže. Z těchto odpovědí jsem trochu nervozní, informace na internetu jsou příliš odborné.Opravdu mohou pupínky do 5. roku věku dítěte zmizet i bez léčby? Děkuji za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 4. 2. 2008

Milá Petro,
pokud máte astma a záchvaty dušnosti, mohlo by být dítě touto dušností ohroženo, proto doporučuji vyšetření na plicním nebo alergologii, kde posoudí, jak jste na tom a jaké je riziko záchvatu, také Vám doporučí léky pro případ akutního záchvatu.
Prevence alergie dítěte tím, že se matka bude v těhotenství nebo v době kojení vyhýbat nějakým potravinám se ukázala neúčinnou. Jezte proto v rozumné míře pestrou stravu.
Urticaria pigmentosa neboli mastocytosa s alergií příliš nesouvisí. Jsou při ní v kůži i v jiných orgánech zmnožené žírné buňky. tyto buňky obsahují histamin, který se z nich může uvolnit a vyvolá reakci stejnou jako alergická. Podnět k vyplavení však není kontakt s alergenem. Léčbou se pouze tlumí příznaky. Naštěstí kožní projevy s věkem - po pubertě - většinou mizí.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.