#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 1781

Dotaz, 10. 10. 2010

Dobrý den, má manželka od dětství do dospělosti vyrůstala se psem v rodinném domě.
V pozdějším věku, kdy již bydlela v menším bytě a delší dobu bez zvířete, jsme si zvíře pořídili. Začaly jí otékat a pálet oči, svěděla ji kůže, až se přišlo na vznik a příčinu její alergie. Psovi se tedy bohužel musel vyhledat nový majitel. Nyní bydlíme v domě se zahradou a rádi bychom si psa opět pořídili. Samozřejmě se obáváme dalších alergických příznaků, kterých se dlouho a těžko zbavuje. Proto, než zbytečně odsoudíme psa k možnému předčasnému odloučení od prostředí, na které si zvykl, se Vás chci zeptat: Jaké kroky máme učinit, abychom si byli stoprocentně jisti, že (pokud pes bude například po celý rok venku, bude mít vyhrazenou "svou místnost" a nebo existují účinné léky, injekce aj., co by alergické projevy z velké míry či úplně odstranily) alergické projevy a psí alergeny nebudou ohrožovat manželky zdravotní stav.
Děkuji za odpověď. Pavel S.

MUDr. Iva Pončáková, 10. 10. 2010

1) Nejprve ( před pořízením psa) bych doporučovala podstoupit hyposenzibilizaci na psí srst u alergologa, což by mohlo mít dlouhodobý efekt.
2)Pokud by pes byl jen venku, pak by jistě příznaky alergie nebyly tak velké, ale někdy stačí i krátkodobý pobyt /proběhnutí domem, aby se prostředí "zamořilo"alergenem a pak může trvat řadu týdnů, než se podaří alergen vyvětrat a odstranit.
3) Důležité je, nenechat si psem např. olizovat obličej a vůbec vyhnout se kontaktu srsti a slin s obličejem. Po kontaktu se psem umýt ruce, protože alergeny z rukou se snadno mohou přenést na sliznice očí a nosu.
4) Pokud by se i přes tato opatření alergie objevila, pomáhá trvalé užívání antihistaminik.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.