Mravenci jsou jednou z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin hmyzu na Zemi. Na světě existuje okolo deseti tisíc různých druhů mravenců, u nás jich bylo identifikováno okolo stovky. Žijí ve společenstvích s přísnou hierarchií. V jednom hnízdě jich mohou být miliony. Samice a samci jsou okřídlení, po oplodnění samička křídla ztratí a stane se dělnicí nebo královnou.
Alergie na vosy i mravence
K alergologicky nejvýznamnějším patří mravenci rodu Solenopsis. Žijí v Severní a Jižní Americe. Po jejich kousnutí jsou popisovány i závažné celkové alergické reakce – anafylaxe. Jejich jed je podobný jedu vos, a proto jsou ohroženi i pacienti s alergií na vosí bodnutí. Léčba takové reakce musí být rychlá, během minut může jít o život. Pacienti, kteří tuto reakci již zažili, jsou od lékaře vybaveni injekčním adrenalinem a dalšími léky, které si pacient vezme okamžitě po kousnutí hmyzem.
Černý pasažér a loupeživí mravenci
U nás se ale tento druh vyskytuje naštěstí jen zřídka. Pokud ovšem není při cestování nevědomky dovezen z ciziny. K našim nejčastějším mravencům patří mravenec obecný, mravenec žlutý, mravenec červený, mravenec faraonský, lesní mravenec a loupeživí mravenci. S tímto hmyzem se potkáme nejčastěji v lese, v trávě, na stromech a ve ztrouchnivělém dřevu. Faraonští mravenci u nás přežívají díky zimnímu vytápění bytů a malým nárokům na potravu.
Alergické reakce po kousnutí mravenci u nás se vyskytujících druhů nejsou časté, ale byly již také popsány. Jedná se nejvíce o výraznější místní reakce, jako je zarudnutí, svědění a otok. K závažnějším patřila dušnost a sípání, i anafylaktický šok lékaři zaznamenali.
I jed našich mravenců má zkříženou reaktivitu s jedem vos. Možnosti vyšetřit konkrétně alergii na jed našich mravenců jsou omezené, jsou k dispozici testy pouze na rod importovaných mravenců rodu Solenopsis. Každý pacient by po takovéto reakci měl být také vyšetřen i na reaktivitu proti vosímu jedu.
(van)