Vánoce klepou na dveře a spousta dětí si přeje, aby jim Ježíšek nadělil nějaké zvířátko. Ovšem takový dárek znamená jistou odpovědnost a navíc může způsobit i zdravotní problémy v podobě alergické reakce. Jsou ale kroky, které mohou vaše rozhodování usnadnit.
Poznejte svého nepřítele
Chcete si pořídit psa nebo kočku a nevíte, zda můžete? Pokud ještě nejste diagnostikovaný alergik, je možné nechat se "otestovat" předem na alergologii. Díky tzv. "quick testu" zjistíte během několika minut, zda vám bude kočka, hlodavec nebo jiné zvíře vadit. Pak už koupě domácího mazlíčka záleží jen na vás. Jestliže stále váháte, protože máte doma malé dítě, z hlediska alergie nemusíte – ukazuje se (a je to i vědecky podloženo), že děti vystavené od raného věku zvířecím alergenům mají nižší riziko vzniku přecitlivělosti i astmatu.
Může přijít kdykoliv
Až 15 % populace je alergických na zvířata. Řada lidí navíc ani netuší, že by nějakou alergii na zvíře mohli mít. Příznaky této zdravotní komplikace mohou být totiž různé – kašlání, vyrážka, svědění očí či u dětí častější nemocnost. Přitom se alergie může vyvinout kdykoliv – což je i důvod, proč vědět předem, zda vám nějaké zvíře nezpůsobuje nežádoucí reakci. Většinou za to může nejen srst, ale i sliny nebo moč.
S mazlíčky ve společné domácnosti
Pokud jste se definitivně rozhodli, že si i přes možnost vzniku alergie pořídíte psa nebo jiné domácí zvíře, měli byste dodržovat následující pravidla:
- Vymezte v bytě nebo domě místa, kam zvíře nesmí – zákaz by měl platit především pro ložnici a postel.
- Zbavte se koberců, závěsů i jiných "lapačů" prachu a chlupů. Pořiďte si dlaždice nebo plovoucí podlahu, které se snadno udržují.
- Po kontaktu se zvířetem si vždy umyjte pečlivě ruce.
- Nedovolte, aby váš pes seděl v autě na běžném sedadle – pokud s vámi musí cestovat, pak si pořiďte omyvatelné potahy.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com