Dávno je pryč období kvetoucích trav a stromů, stejně jako horkých prašných dnů. Pokud si však myslíte, že máte od alergií konečně pokoj, nemusí to být pravda. Když ani s klesající teplotou kýchání a smrkání nemizí – je to jen další nachlazení, nebo se přecitlivělost vrací se stejnou silou i v zimě?
Není rýma jako rýma
Na první pohled se může zdát těžké rozpoznat rýmu z nachlazení od té alergické. Ve skutečnosti stačí pár hlavních projevů, které rychle napoví, jak se věci mají.
Alergická reakce je doprovázena:
- rýmou, která je vodnatá a čistá,
- svěděním v očích a krku,
- symptomy navíc trvají týdny.
Nachlazení se od alergie liší:
- bezbarvou rýmou,
- bolestmi celého těla a zimnicí,
- projevy, které po týdnu mizí.
Pokud tedy smrkáte a kýcháte už více než týden, s největší pravděpodobností trpíte některou ze zimních alergií.
„Letní“ alergici v nevýhodě
I když je to nefér, pokud míváte některou z letních alergií, šance, že vás postihnou stejné problémy i v zimě, se zvyšuje. Důvod je jednoduchý – mnoho alergenů, jako například zvířecí srst či plísně, je v ovzduší po celý rok. Jakmile udeří zima, my zavřeme okna a pustíme topení, přítomnost těchto alergenů v bytě se prudce zvyšuje. Zkuste se jim vyhnout a uvidíte, že se vám uleví. Mezi nejčastější zimní alergeny patří:
- Domácí mazlíčci. Chladné počasí znamená více společného času se zvířetem v jedné místnosti. I to může vést ke vzplanutí problémů.
- Plísně. Padající listí a vlhké počasí je pro ně ideální živnou půdou. Tyto alergeny si pak přinášíme na botách a oblečení až do svých domovů.
- Dřevo. Pokud patříte k milovníkům hořícího ohně v krbu, neskladujte dřevo doma. I v něm zůstává množství plísňových spor, které se, jakmile uschnou, nekontrolovatelně šíří vzduchem.
Oproti tomu samotný kouř nebo vonné svíčky nejsou alergeny, ale pouze iritanty. To znamená, že pokud už u vás alergie probíhá, mohou její příznaky zhoršit, ne však vyvolat.
Proti ucpanému nosu
Nejdůležitější pro úlevu od problémů je odhalení toho, co vaši alergii spouští, a omezení kontaktů na minimum. Jak toho docílit?
- Omývejte si boty a perte oblečení, které se s alergeny dostávají do styku.
- Častěji umývejte podlahy a větrejte.
- Pořiďte si kvalitní povlečení, zbavíte se alergenních roztočů a prachu.
- Vyzkoušejte slané nosní kapky, můžete si je vyrobit i sami doma smícháním lžičky nejodované soli s pitnou vodou.
- Pořiďte si vlhkoměr – s alergiemi to není jednoduché, ve vlhku se množí plísňové alergeny, v suchu zas dochází ke dráždění sliznic. Proto je dobré investovat do jednoduchého vlhkoměru, který pomůže udržovat ideální vlhkost mezi 30 a 50 %.
Alergie bohužel „nespí“ v žádném ročním období. S pomocí našich tipů a správně užívaných léků ale můžete její projevy zmírnit na minimum.
(jez)
Zdroj: www.webmd.com/allergies