Lidé žijící blíže rovníku mají vyšší riziko vzniku alergie a především astmatu. Mnohem častěji, než je běžné, si tak mohou stěžovat na kýchání, sípání a smrkání. Zajímavé na tom je, že příčinou zřejmě není zvýšené množství pylových zrn v ovzduší, ale sluneční záření.
Může za to "déčko"
- Paprsky ultrafialového záření (UV-B) totiž mnohem intenzivněji ovlivňují právě obyvatele zemí blízko rovníku.
- Jejich zvýšená dávka je přímo napojena na vitamin D (vzniká v kůži při působení ultrafialového záření) a díky němu pravděpodobně dochází ke změnám v imunitním systému.
- Na základě těchto změn je pak u místní populace zvýšené riziko vzniku alergií a astmatu.
Nové souvislosti
Už dřívější studie ukázala, že zeměpisná poloha má velký vliv na složení a variabilitu alergenů vyskytujících se ve vzduchu. To může být dáno jednak rozdílným klimatem či osídlením, ale také sociálními a kulturními odlišnostmi. Nynější výzkum je ale první, který se zabývá zeměpisnou polohou, UV zářením a jejich asociací se vznikem alergií a astmatu. A zatím se ukázalo, že výskyt těchto nemocí je větší právě v oblasti kolem zemského rovníku.
Nenechte to náhodě
Alergie a astma jsou závažné choroby, které mohou být i životu nebezpečné, pokud nejsou včas diagnostikované a řádně léčené. Mohou se vyskytovat celoročně a všichni lidé by těmto potížím měli věnovat velkou pozornost nezávisle na zeměpisné poloze. Pokud budete mít podezření, že zrovna u vás se objevila nějaká alergie (možnými příznaky jsou zhoršené dýchání, kýchání, smrkání, vyrážka, pálení kůže), není nic jednoduššího než se nechat otestovat.
(cabi)
Zdroj: www.acaai.org