Odhalení odchylek v imunitním systému alergiků v novorozeneckém období je důležité pro další poznání o vývoji alergie a pro navržení vhodných preventivních opatření. Australští autoři zkoumali určité parametry systému sebeobrany v novorozeneckém věku u šedesáti dětí. Dále je sledovali a vyšetřovali s ohledem na projevy alergického onemocnění v jednom, dvou a šesti letech věku.
Celkem 44 dětí pocházelo z rodin s vysokým rizikem alergie (zjištěná alergie u rodičů nebo sourozenců) a 16 dětí zvýšené riziko alergie nemělo. Po dobu provádění studie byly pečlivě zaznamenávány všechny projevy alergie a u 31 dětí byly v šesti letech po svolení rodičů provedeny kožní alergologické testy na běžné potravinové a inhalační alergeny.
Celkem 28 dětí z rizikové skupiny (a 3 děti z nerizikové skupiny) mělo ve věku šesti let nějaké alergické onemocnění. Více než tři čtvrtiny (78 %) dětí s alergickým onemocněním ve věku šesti let mělo pozitivní kožní testy na zjišťované alergeny a 70 % mělo během posledního roku nějaké příznaky alergického onemocnění.
Dále se ukázalo, že děti z rizikové skupiny měly nižší některé parametry imunity odpovídající za obranu proti bakteriálním infekcím. Tentýž výsledek byl zjištěn i při vyšetření dětí v šesti letech. V tomto věku měly děti s alergií slabší některé obranné reakce proti bakteriím v porovnání s dětmi nealergickými. Pozorovaný výsledek již ale nebyl statisticky významný, takže závislost může být jen zdánlivá.
Porovnání všech získaných výsledků nakonec po statistickém zpracování ukázalo, že jediným ukazatelem, který s vysokou pravděpodobností předpovídá alergii ve věku šesti let, je výskyt alergie v rodině a přítomnost příznaků alergie ve věku dvou let. Žádný z laboratorních imunologických ukazatelů v novorozeneckém období nepředpovídal budoucí rozvoj alergie v šesti letech.
Nebyl tedy nalezen žádný test, který by spolehlivě předpovídal alergii. Jediným spolehlivým ukazatelem je zatím výskyt alergie v rodině u prvostupňových příbuzných (rodiče, sourozenci).
(van)