Trendem současnosti je stále častější přidávání vůní do různých produktů. To se provádí z komerčních důvodů – co je našemu nosu příjemné, toho se také mnohem více prodá. Bohužel ale spolu se zvýšenou oblibou parfemace stoupá i podíl osob, které jsou na vůně alergické. Mohou se nějak bránit?
Rozpoznat příznaky je těžké
Mezi varovné a zároveň klasické projevy alergie na vůně patří:
- náhlá bolest hlavy,
- kýchání,
- pálení očí,
- kašel či dušnost,
- svědění a vyrážka,
- slabost, až mdloby.
Vypozorovat souvislost s určitou konkrétní látkou ale bývá problém. Proto se tyto potíže zpočátku dávají do souvislosti s nachlazením, únavou, migrénou apod. Až po opakovaném kontaktu člověka s dráždivou látkou a stále se vracejících potížích začnou mít postižení tušení, že něco není v pořádku.
Obranné akce nejisté
Nejjednodušším způsobem, jak se bránit vůni, která nám škodí, je vyvarovat se jí. To se však lehce řekne, ovšem hůře realizuje. Hlavní pomoc však vždy spočívá v návštěvě alergologa či imunologa. Na základě provedených vyšetření stanoví odborník vhodný postup léčby a poradí, jak nejlépe se s nemocí poprat. Zkusit ale můžete i pár následujících manévrů:
- Jestliže váš problém způsobuje parfém, který používá nějaké osoba z vašeho okolí, slušně vysvětlete situaci a poproste ji, aby při kontaktu s vámi raději tuto vůni vynechala.
- Pokud se jedná o určitý prostor, kde se vůně vyskytuje, zkuste se tam vyskytovat jen minimálně. V kanceláři, bytě či restauraci se snažte zdržovat spíše u okna a častěji větrat. Někdy pomůže i čistička vzduchu či ventilátor – je-li vhodně použitý, podaří se vám udržet si trochu svého prostoru s nižším výskytem vůně.
- Trpíte-li touto alergií, dávejte přednost dopravě vlastním autem, pěšky či na kole. Veřejné dopravní prostředky omezte.
- Při nakupování pečlivě čtěte etikety, mnohdy jsou umělé vůně přidávány i do produktů, kde byste to nečekali.
(jakr)
Zdroj: www.webmd.com