Alergie na včelí jed patří mezi nejzávažnější alergické reakce. Ročně je na následky bodnutí včelou nebo vosou hospitalizováno několik stovek osob, někteří z nich dokonce musí využít rychlé záchranné služby. Přesto však existují lidé, kteří si ze včel vůbec nic nedělají – včelaři. A právě na výskyt alergií u včelařů se ve svém výzkumu zaměřili turečtí lékaři, kteří své poznatky publikovali v odborném lékařském časopise Allergologia et Immunopathologia.
Turečtí lékaři z Hacettepe University v Ankaře oslovili pomocí dotazníků celkem 1 250 včelařů na celém území Turecka. Možná kvůli zaneprázdněnosti, možná kvůli národní nátuře tureckého hospodářství se jich lékařům vrátilo zpět pouze 494. I přes tuto pouhou 40% účast přineslo jejich vyhodnocení překvapivé výsledky.
Sto žihadel ročně
Z 494 včelařů, kteří vyplněný dotazník vrátili, jich 444 uvedlo, že v posledních dvanácti měsících dostali od svých včel alespoň jedno žihadlo. U padesáti pěti procent to bylo dokonce více než sto žihadel. Dvacet devět včelařů mělo po bodnutí systémovou alergickou reakci, u devíti se dokonce reakce projevila až anafylaktickým šokem. Kromě alergické reakce na včelí jed se u alergických včelařů objevily i příznaky dalších alergií, například senná rýma, astma, alergie na jídlo nebo atopický ekzém. Právě atopický ekzém se u včelařů vyskytoval nejčastěji a podle popisu včelařů byl spojen nejen s včelím bodnutím, ale dokonce i alergickou reakci zhoršoval.
Odolnější včelaři?
Výskyt alergických reakcí je u včelařů po včelím bodnutí poměrně nízký. Podle lékařů za to může nejspíše to, že včelaři na rozdíl od normální populace dostanou včelích žihadel několikanásobně více, a jejich tělo si tedy na včelí jed zvykne.
(kam)
Zdroj: Celikel S. et al.: Bee and bee products allergy in Turkish beekeepers: determination of risk factors for systemic reactions., Allergol Immunopathol (Madr). 2006 Sep-Oct; 34 (5): 180–4.