Ucpaný nos. Jeden z nejčastějších příznaků rýmy a nachlazení, zároveň ale může znamenat i další zdravotní obtíže. Například výskyt rýmy alergické, kterou nezpůsobují viry, ale reakce na určitou dráždivou látku. Na vině navíc mohou být i jiné příčiny.
Na vině mohou být i pyly
Rýma se zejména v zimním období hlásí u mnohých z nás poměrně často. Bolest hlavy, nachlazení a ucpaný nos zhoršují pacientům nejen náladu, ale především dýchání. Při rýmě totiž dochází ke zvýšené produkci hlenových žlázek. Vznikající hlen pak nos ucpe a ztíží tím dýchání. Pocit plného nosu se ale může objevit například i u tzv. alergické rinitidy, kdy je nadměrná produkce hlenových žlázek způsobena nikoliv viry, ale alergickou reakcí například na pyly, prach či některé z potravin. Oproti klasické rýmě ale nastupuje daleko rychleji a také rychleji odeznívá. Zatímco rýma z nachlazení trvá přibližně týden, alergická rýma může po podání vhodných léků odeznít během dvou tří dnů.
Sinusitida aneb zánět dutin
Dalším viníkem v kauze ucpaný nos může být i zánět dutin. Ten je nejčastěji způsoben buď pomnožením bakterií, které je komplikací virové nákazy (například běžného nachlazení), alergií na pyl, nebo hnisavou infekcí zubu. Zajímavá je i situace, kdy sinusitida vznikne jako následek strachu z konfliktů, chronické uzavřenosti nebo frustrace.
Když je nosní přepážka nakřivo
Kromě sinusitidy ale vytvoří pocit ucpaného nosu i nosní polypy (výchlipky na nosní sliznici) nebo tzv. deviace septa, kdy je buď vrozeně, nebo následkem úrazu nosní přepážka ohnuta do strany. Deviace septa se od rýmy, ať už virové, nebo alergické, odliší tak, že ucpaná je pouze jedna nosní dírka. U deviace septa jsou navíc obtíže s dýcháním dlouhodobějšího charakteru. Zatímco u rýmy stačí léky a klid, respektive léky proti alergii, deviace septa vyžauje chirurgický zákrok.
(kam)
Zdroje:
www.niaid.nih.gov
allergies.about.com
thyroid.about.com