Ekzém ztrpčuje život mnohým z nás. Víte, jak máte o svou pleť správně pečovat, jaké přípravky používat a čeho se vyvarovat? Pokud ne, následující řádky vám poradí.
Nenechte kůži bez obrany
Pro lidi s ekzémem je velmi důležité pochopit, jak se o svoji kůži správně starat. Jinak může používání nesprávného mýdla nebo zvlhčovače vyvolat zhoršení stavu pokožky, často doprovázené svěděním či bolestí. Naopak vhodný přípravek může uklidnit zarudlou pleť, a dokonce předcházet zhoršení stavu. Pokožka s ekzémem má totiž narušenou bariérovou funkci, a nedokáže se tak dobře bránit před vnějšími vlivy. Co to znamená v praxi?
- Vše, co vaše kůže pohltí do hlubších vrstev, aktivuje imunitní systém.
- Pokožka ztrácí vodu a přírodní oleje, které ji normálně hydratují a udržují ji vláčnou.
- Tyto změny způsobují, že je kůže nejen sušší než normálně, ale také citlivější na vše, co s ní přijde do kontaktu.
S vodou opatrně
Možná jste přesvědčeni, že nanášení vody na pleť ji více hydratuje a zvláčňuje, ale opak je pravdou. Voda se při kontaktu s pokožkou vypařuje a ochuzuje ji o její přírodní oleje, známé jako přírodní zvláčňující faktor. Čím se to děje častěji, tím je kůže sušší, a to dokud nejsou nahrazeny všechny její přírodní oleje. Co je tedy pro člověka s ekzémem lepší – koupat se kvůli zbavení kůže nečistot, nebo se raději vodě vyhýbat, protože vysušuje? Zde je několik užitečných tipů:
- Koupel má být vlažná, teplejší voda odbourává více olejů než studená.
- Délka očisty by měla být krátká, především pokud se příznaky ekzému náhle zhoršily.
- Antibakteriální mýdlo na mytí rukou nevysušuje pokožku, protože alkohol v něm obsažený se neváže na přírodní zvláčňující faktor, a proto se nevypařují přírodní oleje.
- Pokožku sušte ručníkem jen jemným přikládáním, nikdy silně netřete.
- Po mytí užijte co nejdříve kvalitní zvlhčovadlo.
Jaké mýdlo – a co změkčovadla?
Účinek mýdla na ekzematickou pokožku není příznivý. Většina z nich, hlavně těch tuhých, kůži vysušuje. Tekutá mýdla škodí méně, ale nejlepší volbou jsou tekuté emulze bohaté na zvláčňující složky, které na pokožce zůstávají i po spláchnutí. Co se týká změkčovadel, není podstatná četnost používání, ale spíše složení výrobku. Neměl by obsahovat přídatné vůně a esenciální oleje, protože jsou všechny potenciálně velmi dráždivé. Rozlišujeme tři základní typy:
- změkčovadlo pro šupinatý ekzém – je dobrou volbou, pokud máte hodně šupin bez známek zánětu, protože může štípat, pokud je aplikováno na otevřené místo na kůži;
- zvláčňující změkčovadlo – je levnou alternativou, není dráždivé;
- nová ceramidová změkčovadla – pomáhají rychlejšímu zahojení kůže během zhoršení příznaků.
(bri)
Zdroj: dermatology.about.com