I když to zní neuvěřitelně, může být alergie pro člověka také užitečná. Nevěříte? Snad vás přesvědčí výsledky několikaletého dánského výzkumu zaměřeného na spojitost výskytu kontaktní alergie a některých typů nádorů.
Jiný princip
Kontaktní alergie jsou zvláštním typem citlivosti, kdy naše pokožka přehnaně reaguje na látky dostávající se s ní do styku. Většinou se jedná o nejrůznější kovy (např. nikl), chemikálie v čisticích prostředcích, ale i v kosmetice. Mechanismus kontaktní alergie se ale oproti té atopické liší – v organizmu totiž nenacházíme protilátky proti alergenům, protože za reakci zodpovídají tzv. T-lymfocyty. Podle statistik přecitlivěle reaguje na jednu nebo více chemikálií z testovací sady až jeden člověk z pěti.
Důkladná studie
- Autoři projektu vyšetřili na kontaktní alergii přibližně 17 tisíc dospělých.
- Pozorování trvalo 24 let a probíhalo od roku 1984 do roku 2008.
- Pro zhodnocení četnosti nádorových onemocnění použili vědci data z dánského onkologického registru.
- Ve své analýze se rozhodli hodnotit pouze typy nádorových onemocnění, které postihly nejméně 40 pacientů.
A výsledky?
- Pacienti s kontaktní alergií měli nižší riziko rozvoje nádoru prsu a některých typů kožních nádorů.
- U žen byla navíc zaznamenána menší četnost zhoubných útvarů mozku.
- Naopak oproti lidem bez kontaktní alergie byla u těchto alergiků zvýšená frekvence nádoru močového měchýře.
Ostražitá imunita
O částečné výhodě alergiků nad nealergiky se dlouho hovoří. Předpokladem je odlišné chování imunitního systému. Obranyschopnost, která má na starosti také likvidaci nádorových buněk, si pravděpodobně díky svému nastavení na nadměrnou zátěž organizmu snadněji poradí i se zhoubně změněnými buňkami. A vyšší výskyt nádorů močového měchýře? To si vědci vysvětlují možným hromaděním látek vzniklých přeměnou v organizmu, které se pak usazují v tomto orgánu.
Bádání pokračuje
V tuto chvíli nelze činit závěry týkající se snížené nebo zvýšené četnosti nádorů, studie poukázala hlavně na spojitost mezi kontaktní alergií a jejich frekvencí. Pro upřesnění všech faktů je potřeba mnoho dalších vědeckých prací.
(blš)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com