Rozkvetlá louka lákající k posezení nebo ovocné stromy obsypané zralými třešněmi nemají chybu – tedy kromě bodavého hmyzu. Včelí či vosí bodnutí dokáže letní romantiku pořádně znepříjemnit. Především v případě, trpíte-li alergií. Tam jde často o minuty.
K nežádoucí reakci vede nejčastěji bodnutí včelou, vosou nebo čmelákem. Přecitlivělost na jiné hmyzí jedy bývá vzácnější. Nesmíme ale zaměňovat normální reakci na bodnutí s alergickou odpovědí. Když budete umět rozlišit rozdíl, ušetříte si zbytečné starosti i návštěvu lékaře. Navíc budete vědět, jak rychle zareagovat v případě skutečné alergie, kdy může jít doslova o každou vteřinu.
Poznejte rozdíly a co dělá hmyzí jed v těle
Existují tři typy reakcí na hmyzí bodnutí:
- Nealergická odpověď organismu (toxická reakce) se projeví bolestí, otokem a začervenáním v okolí vpichu, velikosti maximálně do 10cm, které se nerozšiřují, tj reakce neprogreduje.
- Rozsáhlá lokální reakce (alergická) se ohlásí reakcí větší než 10cm v průměru a trvá 24h a více v okolí místa bodnutí. Například při bodnutí do kotníku může otéct celá noha. Přestože tento jev může vypadat dramaticky, většinou nebývá nebezpečný, osobitnou pozornost si zasluhuje ale v případech kdy reakce progreduje, rozšiřuje sa a zhoršuje se s jejím trváním.
- Závažnějším typem je pak tzv. systémová alergická reakce kdy se příznaky objevují i výrazně dále od místa bodnutí a reagují taky kromně kúže další systémy, jako kardiovaskulární a/nebo respirační nebo taky gastrointestinální.
- Nejzávažnější formou systémové reakce je anafylaktický šok.
Pro mírnou alergickou reakci jsou charakteristické tyto příznaky:
Mírná alergická reakce na hmyzí bodnutí působí obtíže v okolí místa vpichu, například:
- bolest,
- zarudnutí,
- vyrážku ve formě pupínků,
- kopřivka – červená svědící vyrážka,
- mírný až středně těžký otok,
- svědění,
- zteplání místa vpichu.
Lidé, kteří již nepříjemnou reakci na hmyzí bodnutí prodělali, mají 60procentní nebo i vyšší riziko, že se u nich bude stejná či těžší situace opakovat.
Při těžké alergické neboli anafylaktické reakci se mohou objevit tyto příznaky:
- ztížené dýchání až sípání,
- kopřivka – červená svědící vyrážka rozšiřující se i mimo okolí vpichu,
- opuch (rtu, víčka a/nebo časti tváře),
- neklid a úzkost,
- zrychlený pulz, bušení srdce,
- nevolnost a prudký pokles krevního tlaku, závratě, mdloby až porucha vědomí.
Tato odpověď organismu se objeví již několik okamžiků po bodnutí a může vést k šoku, srdeční zástavě a bezvědomí během 10 minut. Mívá i fatální následky, a je proto nutné zavolat ihned rychlou záchrannou službu a podat postižené osobě první pomoc.
První pomoc při bodnutí
- Pokud jde o včelí bodnutí, šetrně odstraňte žihadlo, zabráníte tak uvolnění dalšího jedu do rány.
- Na místo je možné lokálně aplikovat mast s hydrokortizonem.
- Chladivé obklady ztlumí bolest a otok.
- Volně prodejná antihistaminika pomohou snížit svědění, otok i kopřivku.
- Při těžké alergické reakci je nutné podat adrenalin. Injekční pera by měli mít alergici u sebe, v ostatních případech jej aplikuje co nejdříve záchranná služba nebo nejbližší lékař.
Podrobného průvodce první pomoci při hmyzím bodnutí najdete také na našich stránkách www.ulekare.cz.
Štěstí přeje připraveným, proto je i v případě alergie na hmyzí bodnutí důležité být vybavený. Pokud u vás v minulosti k podobné reakci došlo, mělo by být adrenalinové pero součástí vaší výbavy doma i při cestách do přírody.
(hak)
Zdroj: www.webmd.com