Letní dny jsou skvělou příležitostí pro různé vodní radovánky. Počasí často doslova vybízí ke koupání v rybnících a řekách, lidé se baví surfováním či dováděním na pláži. Bohužel mnoho z nás po vodních sportech nezřídka trpí svědivou vyrážkou. Proč to tak je a jak se kožních potíží zbavit, to prozradí následující řádky.
Původců může být víc
Příčiny vyrážek jsou různorodé. Obecně se v tomto ohledu odlišují sladkovodní nádrže a toky od slané mořské či oceánské vody – i slaná voda však může způsobit řadu nepříjemností. Zdrojem potíží však nemusí být nutně jen mikroorganismy žijící ve vodě, problém může způsobit také:
- hmyzí bodnutí,
- prochladnutí,
- alergie na slunce.
Nebezpečí číhá všude
Existuje celá řada mikroorganismů zodpovědných za nepříjemné kožní reakce u lidí. Každý kraj má svá specifika. Obecně však platí, že čím více zvířectva se v okolí námi vybrané vodní plochy pohybuje, tím větší "šanci" máme na vyrážku. Vodní mikroorganismy totiž velmi často pro část svého životního cyklu nezbytně potřebují nějaký vyšší organismus. Tím může být vodní ptactvo, obojživelníci i hadi.
Kdy je nutná pomoc lékaře
Nejlepší volbou léčby již vzniklých vyrážek bývají volně prodejné krémy, např. s kortikosteroidy, a léky proti alergii (tzv. antihistaminika). Rozhodně však nikdy pokožku neškrábejte, abyste mikroorganismy nepřenesli na další místa na těle. V závažných případech je nutné podat ústně aplikované, či dokonce injekčně podávané kortikoidy a antibiotika. K tomu je již ale samozřejmě nutná asistence lékaře. V takových situacích se často objevují příznaky nejen na pokožce – postižený má i horečku, průjem, může ho bolet hlava či zvracet.
Vyrážky po koupání jsou relativně častý jev, proto je dobré být o nich poučen a náležitě připraven. Dobrou zprávou je, že většina mírných osypání samovolně vymizí do týdne, vhodná léčba však může hojení značně urychlit.
(bak)
Zdroj: allergies.about.com D. More. Svědivá vyrážka po plavání. 2010.