#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Sváteční sklenka pro alergika aneb Víte, čím si připít?

Je vám špatně pokaždé, když pijete alkohol, a přitom nejde o kocovinu, nýbrž o příznaky potravinové alergie? Už po jedné či dvou skleničkách se pravidelně dostaví nepříjemné příznaky svědčící o zvýšené citlivosti na nápoje s jistým promile.

Je vám špatně pokaždé, když pijete alkohol, a přitom nejde o kocovinu, nýbrž o příznaky potravinové alergie? Už po jedné či dvou skleničkách se pravidelně dostaví nepříjemné příznaky svědčící o zvýšené citlivosti na nápoje s jistým promile. Přesněji řečeno, většinou se nejedná o alergii přímo na alkohol, ale na některou z jeho ingrediencí. Jenže jak poznat, co potěší a co ublíží?

Celiaci pozor!

Lepek většina lidí zná v souvislosti s onemocněním celiakie, které se léčí bezlepkovou dietou. Co se týče alkoholu, najdeme lepek v ječmenném sladu, potažmo tedy také v pivu a některých jablečných vínech (ciderech). Tato látka se samozřejmě nachází i v dalších obilninách, které se používají na výrobu destilátů. Podle Americké dietologické asociace by však takto zhotovené lihoviny celiakům neměly škodit jinak než zdravým lidem, podobně jako neškodí destiláty z pšenice alergikům na pšenici. Pokud se přece jen chcete vyhnout alkoholu vyrobenému z obilí, zkuste přejít na přirozeně bezlepkový alkohol, jako jsou víno, saké a většina druhů brandy. Máte-li chuť na něco tvrdšího, můžete vyzkoušet vodku z brambor nebo si vybrat ze široké nabídky bezlepkových piv.

Co může za bolehlav?

Zejména červené víno a zrající sýry obsahují velké množství histaminu. Jedná se o stejnou látku, která se v těle objevuje téměř při všech alergických reakcích. Většina lidí si dokáže s histaminem dodaným v potravě bez problému poradit. U některých však nefungují správně enzymy, které se podílejí na zpracování histaminu – jeho velké množství pak vyvolává příznaky intolerance, například také tzv. „bolest hlavy po červeném víně“. Tuto látku najdeme ve všech druzích alkoholických nápojů. Skupina léků, tzv. antihistaminika, sice zmírní příznaky histaminové nesnášenlivosti, nejlépe však uděláte, pokud se histaminu (a tudíž alkoholu) úplně vyhnete.

Šok z konzervantů

Siřičitany jsou přirozenými i syntetickými konzervanty. Tato sloučenina, přirozeně se vyskytující ve vínu a pivu, chrání nápoje před škodlivými bakteriemi. Proto bývá zejména do vína jako konzervant přidávána ještě navíc. U citlivých lidí však dokáže vyvolat astmatický záchvat, nebo dokonce anafylaktický šok. Za zmínku stojí, že bio víno sice neobsahuje přidané siřičitany, ale některá tato vína mají jejich vysoký obsah sama o sobě.

Kvasinky pivní vyrábí nejen pivo

Bývá vám špatně po pivu? Podle literatury jsou k alergii na pivní kvasinky náchylní lidé s alergií na plísně. Tito lidé by se měli vyvarovat nápojů, k jejichž přípravě se kvasinka používá. Jde o všechny fermentované nápoje – pivo, víno, cider, saké a podobně. Ohledně pití destilovaného alkoholu však neexistuje jasné doporučení, proto byste měli tuto otázku diskutovat se svým alergologem.

Zábava bez alkoholu

Pokud si nejste definitivně jisti, jaký alkohol vám neublíží, doporučujeme na silvestra zbytečně neexperimentovat. Konec roku strávíte rozhodně příjemněji za střízliva než s vyrážkou nebo bolestmi břicha. A nakonec to opravdu není alkohol, který zaručí, že si silvestra člověk užije dle svých představ.

(blš)

Zdroj: foodallergies.about.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje