Pokud vás pravidelně během svátků "napadají" příznaky typické pro přecitlivělost, možná nemusíte zdroj potíží hledat daleko. Vánoční stromeček může totiž ve svých voňavých větvích skrývat překvapení, která způsobují právě vaši alergii.
Plísně pod jehličím
Doktor Lawrence, uznávaný odborník na alergie, si všiml, že množství respiračních onemocnění vrcholí spolu s přípravami na Vánoce. Tehdy poprvé pojal podezření, že by pachatelem mohl být stromeček. Aby však mohl takové obvinění prokázat, potřeboval dostatek důkazů. Požádal tedy své kolegy o pomoc a ti mu poskytli vzorky jehliček a kůry ze svých vánočních stromků. Ukázalo se, že na 23 vzorcích bylo 53 různých druhů plísní, z nichž až 70 % může vést k tzv. stromečkovému syndromu. Co to je?
- Mikroskopické plísně obsažené na stromku mohou spustit astmatické záchvaty, rýmu a kýchání.
- K dalším projevům patří i bolesti hlavy či tzv. alergická rinitida.
- Pro některé lidi, zvláště ty s výrazně oslabenou imunitou, tak může symbol Vánoc v domě představovat dokonce vážné riziko – v dýchacích cestách se jim může usadit a rozrůst plíseň zvaná Aspergillus.
Řešení je víc
Do hry však vstupují i návštěvy příbuzných a známých, domácí mazlíčci a další jiné zdroje alergenů. Jak tedy poznat, že viníkem přecitlivělosti je stromek? Postavte se na chvíli k němu, a pokud se vaše alergické projevy zhorší, máte jasno. A co s tím?
- Doporučuje se stromek postříkat rozprašovačem obsahujícím bělicí roztok, což by mělo zabít přítomné plísně. Učiňte tak venku, ještě před jeho přenesením domů.
- Pokud vás trápí "jen" kýchání a rýma, použijte nosní spreje s obsahem antihistaminik.
- Jsou-li vaše projevy těžší, zakupte stromek umělý.
(dak)
Zdroj: www.dailymail.co.uk