Pacienti s mnohočetnými alergiemi jsou většinou citliví na jakoukoliv změnu prostředí. To je důvodem, proč je lékaři nabádají k opatrnosti při cestování i při návštěvách. O stěhování do nového prostředí to platí dvojnásob. Vyplatí se proto předvídat některé možné problémy a snažit se jim vyhnout.
Problémů spojených s přestěhováním do nového bytu či domu může být pro alergika nespočet:
Vlhké omítky – mohou se vyskytovat v novém bytě, čerstvě po vymalování. Ani ve starém bytě se jim často nelze vyhnout. Ty pak bývají zdrojem plísní.
Roztoči – v novém bytě asi nehrozí, stěhujete-li se do domu, který něco pamatuje, roztoči vám pravděpodobně budou dělat společnost.
Chemické výpary – ty se mohou uvolňovat z lepidel krytin a z nábytku.
Zvířata – pokud tu před vámi bydlel milovník psů či koček, zvířecí alergeny zde budou přítomné ještě několik následujících měsíců.
Polohy bytu – ve městech hrozí smog, ale i poměrně vysoké koncentrace pylových zrn v sezoně. Na horách se od nadmořské výšky cca 1 600 m nevyskytují roztoči a vzduch je většinou čistý. V údolích a všeobecně tam, kde se topí pevnými palivy, dochází během zimy k inverzi a drží se tam kouř a smog stejně jako ve městě.
Máte-li doma alergika, zvažujte před samotným stěhováním vhodnou lokalitu. Ve vybraném místě se pak snažte o vytvoření příznivého prostředí. Zkrátka nedejte výskytu alergenů šanci. A také pamatujte, že okolní prostředí sice vliv na alergie má, neméně důležité je ale posilování imunitního systému.
(van)