Žít s atopickou dermatitidou není nic příjemného. Pokud vám ještě navíc lékař sdělí, že je vaše bolavá kůže napadená stafylokokem aureem, možná vás to poněkud vyděsí. Nabízíme proto následující informace o komplikaci, která vás postihla.
Když se pokožka loupe
Co je to vlastně atopická dermatitida?
- Jedná se o chronické, geneticky podmíněné zánětlivé kožní onemocnění.
- Je poměrně časté – trpí jím 15 až 30 % dětí a 2 až 10 % dospělých.
- Nejčastějšími příznaky bývají silné svědění a extrémně suchá kůže.
- Vyskytuje se obvykle již v raném věku na specifických místech (obličej, tváře, podkolenní a loketní jamky, krk atd.)
- Atopická dermatitida nemocného doprovází často po celý život.
Zrádný narušitel
Stafylokokus aureus (neboli „zlatý stafylokok“) je bakterie způsobující infekce různého stupně – od mírných až po ty život ohrožující. Na vině jsou toxiny, které produkuje. Ty totiž následně poškozují pokožku nemocného. Atopikova kůže je pro stafylokoka snadno dosažitelná. Kožní bariéra je narušena a pokožka obsahuje málo ceramidů (lipidů zadržujících vodu), a proto vysychá a praská. Její pH je zásadité, což osídlení stafylokokovi velmi zjednodušuje. Imunitní systém se navíc neumí účinně bránit.
Jak infekci vyléčit
Nejčastěji se využívá kombinované terapie. Skládá se z lokálně aplikovaného antibiotika a kortikosteroidu. Léčba samostatnými antibiotiky se nedoporučuje – stafylokok je natolik odolný, že by kůži napadal opakovaně. A co můžete udělat pro ochranu před touto bakterií vy sami?
- Nezapomínejte na důkladnou hydrataci kůže.
- Minimálně 2× denně nanášejte kvalitní promašťovací prostředky bez barviv a parfémů, nejlépe do vlhké kůže.
- Důkladně dodržujte předepsanou léčbu a návod na její použití – nezapomínejte, že promašťovadla se vždy nanášejí až po ní.
- Při náhlém zhoršení stavu pokožky nemeškejte a navštivte lékaře.
Osud své kůže máte ve svých rukou. Pouze v případě, že dodržíte všechna doporučení, nestane se pro vás stafylokok nepříjemným celoživotním partnerem.
(msd)
Zdroj: www.skintherapyletter.com