Během posledních desetiletí se několikanásobně zvýšil počet alergiků. Přibývá také případů s úpornějším průběhem zdravotních potíží. Proč se tyto trendy týkají hlavně měst, zatímco na venkově není nárůst tak dramatický? Ukazuje se, že kromě většího znečištění ovzduší ve městech existuje další důvod – upřednostňování pěstování samčích stromů před samičími.
Nedostatek samičích stromů znamená více pylu ve vzduchu
Pouze samčí stromy produkují pylová zrna. Jde o malé vejčité samčí buňky, které mají za úkol rozmnožování. Protože jsou lehké, pomocí větru se snadno dostanou až k svému cíli – blizně. Tento samičí rozmnožovací orgán slouží k zachycení pylového zrna. Kromě lepkavosti blizny ději napomáhá rozdílný elektrický náboj pylového zrna a blizny. Zjednodušeně si samičí rostliny můžeme představit jako filtry, které zbavují vzduch od pylu tím, že ho na sebe nachytají. Kvůli modernímu způsobu vytváření městské krajiny však těchto přírodních filtrů významně ubylo. Nadbytek pylových zrn pak končí místo na bliznách na našich sliznicích.
Bezodpadková krajina
Proč ve městech nemají tak rádi stromy se samičím pohlavím? Příčina je prostá – samičí stromy vytváří semena a plody, a to přináší spoustu nepořádku na chodnících a ulicích. Ve Spojených státech amerických se poprvé objevila myšlenka "bezodpadkové krajiny" v padesátých letech. Postupně tak začaly převládat samčí stromy nad samičími. K velkým změnám došlo zejména v souvislosti s holandskou nemocí jilmů. V minulosti jilmy běžně lemovaly ulice, a proto když je choroba vyhubila, bylo nutné osadit velké plochy novými stromy. Jak asi tušíte, vybrány byly převážně samčí stromy. Rovnováha, která do té doby fungovala, se narušila. A skutečně – tam, kde vymizely jilmy, byl také zaznamenán nárůst pylových alergií.
Promyšlená výsadba rostlin ve městech pomáhá alergikům
Uvědomění si spojitosti mezi městskou výsadbou a výskytem alergií znamená pravděpodobně začátek tzv. pylové politiky. Některé americké aglomerace již vydaly nařízení regulující pěstování rostlin a kontrolující množství pylu. Lze očekávat, že se zapojí další města a budou vznikat projekty měst šetrné k alergikům.
(blš)
Zdroj: www.naturalnews.com