#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Šest tipů, jak zbavit ložnici alergenů jako profíci!

Míváte alergickou reakci v domácím prostředí? Je pravděpodobné, že vám něco ve vaší domácnosti vadí. Může to být třeba ložnice – tady se totiž vyskytuje alergenů víc než dost. Nabízíme šest praktických tipů, jak místnosti vrátit zdravý ráz.

Míváte alergickou reakci v domácím prostředí? Je pravděpodobné, že vám něco ve vaší domácnosti vadí. Může to být třeba ložnice –  tady se totiž vyskytuje alergenů víc než dost. Nabízíme šest praktických tipů, jak místnosti vrátit zdravý ráz.

Klíčem k tomu, abyste zvládli alergii na plísně, roztoče a prach, je minimalizovat vznik alergenů ve vaší ložnici.

  1. Zbavte se roztočů. Ložní prádlo je populární domov pro roztoče, mikroskopická stvoření, která spouští alergické reakce a přispívají ke vzniku astmatu. Pořiďte si speciální „kryty“ na polštáře, přikrývky a matrace a často ložní prádlo perte na nejméně 90 stupňů Celsia. Pokud máte doma sušičku, dávejte prádlo do ní. 
  2. Vysávejte a čistěte. Koberce roztoči taktéž milují, vyměňte je proto za lino nebo plovoucí podlahy, které se dají snadno udržovat. Neumíte-li si svoji ložnici bez koberce představit, pak vyberte takový, který nemá dlouhé chlupy. Každý týden vše pořádně vysajte pomocí vysavače s vakuovým HEPA filtrem. Při luxování noste ochrannou masku, abyste zbytečně nevdechovali prach.
  3. Odstraňte lapače prachu. Rozlučte se se záclonami a závěsy. Raději si pořiďte tradiční žaluzie nebo rolety, ideální jsou také omyvatelné syntetické záclony. Jednou týdně otřete okenní rámy a minimálně každé tři měsíce umyjte okna, abyste zamezili tvorbě plísní.
  4. Zjednodušte si úklid. Máte-li v ložnici spoustu drobností na parapetech a na poličkách, zbavte se jich. Ulpívá na nich spousta prachu, hlavně na kovu, skle, knihách, časopisech a dalších nejen ozdobných předmětech. Pokud nechcete v ložnici prach, nedělejte z ní skladiště.
  5. Udržujte ideální teplotu. Roztoči a plísně milují teplý a vlhký vzduch. Máte-li klimatizaci, používejte ji bez ohledu na to, jak je venku. V opačném případě zakupte alespoň odvlhčovač, který pomáhá udržet vlhkost v doporučených mezích (tedy mezi 30 a 50 %). Nikdy nemějte v ložnici přetopeno, aby se roztoči nemnožili – udržujte teplotu kolem 19–20 stupňů Celsia. Můžete si také pořídit čistič vzduchu s filtračním systémem.
  6. Zkroťte domácí mazlíčky. Možná je roztomilé usínat se svým psem nebo kočkou, ale sliny a moč domácích zvířat mohou vyvolat alergii. V ideálním případě by měl mazlíček spát ve svém pelíšku, a to mimo ložnici.

(aši)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje