Alergie většinou vznikají v dětském věku. V dalším vývoji se jejich příznaky mohou zmírnit, a dokonce na čas i vytratit – aby se potom ve stáří znovu objevily.
Vzácněji se alergie může ve stáří objevit vůbec poprvé. Ve vyšším věku totiž některé funkce imunitního systému ochabují. Starší lidé jsou náchylnější k infekcím, ale i k nádorům a mírně náchylní ke vzniku alergie.
Ve stáří trpí lidé také častěji onemocněním srdce, kloubů i jiných orgánů, vysokým krevním tlakem, žilní nedostatečností, a užívají proto mnoho léků. Problémem se tak mohou stát reakce na léky, které jsou často vyvolány jejich kombinacemi, ale mohou být také na alergickém podkladě. Častěji se objevují i různé nemoci z povolání. Sem patří hlavně postižení plic včetně alergických reakcí a také onemocnění kůže na alergickém podkladě.
CHOPN, nebo astma?
V plicích kuřáků se celoživotně sčítají negativní účinky kouření, což může již ve věku okolo 40 let vyvolat chronickou obstrukční plicní nemoc. Ta je mnohdy obtížně odlišitelná od astmatu, se kterým se ale může kombinovat.
Diagnóza alergie má tak ve stáří mnohá úskalí. Léčba je také složitější, zejména s ohledem na často podávané další léky. Diagnostikovat alergii ve stáří ale není nemožné a lékaři by na ni měli ve svých rozvahách pamatovat. Šetrná léčba potom může pacientům přinést velkou úlevu.
K léčbě alergie u seniorů se používají stejné léky jako u mladých pacientů. Jediné, co starším pacientům s dlouhotrvající alergií většinou alergologové nepředepisují, je tzv. alergenová desenzibilizace. Její účinnost je totiž nejvyšší při krátkém trvání alergie. Při celoživotní alergii trvající desítky let je již neúčinná.
V ohrožení života po bodnutí hmyzem
Naopak jednoznačně je ale tato léčba indikována i u starých pacientů s nově vzniklou anafylaktickou reakcí po bodnutí hmyzem. Jsou totiž takovými reakcemi ohroženi vzhledem k častým onemocněním srdce více než mladí.
Pokud se tedy u vás samotných nebo vašich příbuzných v seniorském věku objevují určité příznaky ukazující na alergie, svěřte se se svými problémy ošetřujícímu lékaři.
(van)