Počasí se mění, teploty postupně klesají. Mnoho alergiků se tak domnívá, že s chladnějším počasím přijde i úleva od nepříjemných příznaků. Opak však může být pravdou! Podzim s sebou totiž přináší celou řadu alergenů, které narušují imunitní systém.
Neustále s námi
Alergiků bohužel přibývá a může za to moderní způsob života. Stav ovzduší se zhoršuje a nelze se pak divit, že to, co dýcháme, ovlivňuje naše zdraví. Existuje množství alergenů, které se objevují celoročně, nejen v tzv. rizikovém období, tedy na jaře a v létě. Od alergie si tedy neodpočinete ani na podzim.
Neplést s nachlazením!
Kýcháte a domníváte se, že jde o běžné nastydnutí? Můžete se mýlit. Někdy je totiž snadné zaměnit příznaky alergie s nachlazením. Pokud kýcháte záchvatovitě a svědí vás navíc oči, pak jde s největší pravděpodobností o alergickou reakci. Dalším symptomem, který odliší nachlazení od přecitlivělosti je sekret, který z nosu vytéká. Při klasické rýmě bývá žlutý nebo zelený, a to u alergické rýmy není!
Viníků je víc
A co vlastně může na podzim alergickou reakci spustit?
- Spadané listí. Bývá sice krásné na pohled, ale pro alergiky může znamenat pohromu! Spolu s rostlinami totiž představuje výborné podmínky pro růst plísní, které mohou vyvolat přecitlivělost, a dokonce i astmatický záchvat. Že vám tlející listí vadí, zjistíte tak, že budete kýchat nebo mít výtok z nosu. Můžete-li, raději se mu vyhýbejte.
- Roztoči. Na podzim mnozí tráví více času doma, kde se roztočům daří nejlépe. Navíc až se začne topit, jejich počet ještě poroste – mají totiž rádi teplo a vlhko. Pravidelně tedy větrejte, abyste snížili vlhkost vzduchu v bytě, a na ochranu proti roztočům můžete použít též speciální spreje.
- Pokles teploty. Jakmile klesne teplota, zvyšuje se riziko kožních alergií. Například kopřivka bývá vyvolána extrémním chladem a může způsobit svědění pokožky. Používejte proto před odchodem z domu antihistaminikum, abyste zabránili alergické reakci.
(aši)
Zdroj: http://www.labsdirect.com/uk/blog/allergy/causes-autumn-allergies.html