Anafylaktický šok představuje nejzávažnější život ohrožující formu alergické reakce. Vedle obtížného dýchání bývá doprovázen prudkým poklesem krevního tlaku, a tedy rizikem nedostatečného prokrvení životně důležitých orgánů. Anafylaxe se nejčastěji rozvíjí po bodnutí hmyzem nebo podání některých léků, avšak výjimečná není ani po požití některých potravin.
Mezi nejčastější potraviny, které mohou u alergika vyvolat anafylaktický šok, patří burské oříšky, mořské plody nebo určité druhy ovoce. Speciálně ořechy pak mohou být přidány do pokrmů v tak nepatrném množství, že jejich přítomnost nemusí být na první pohled vůbec zjevná. Pokud při společné večeři začnou vašemu partnerovi či příteli otékat rty a jazyk, připojí se dušnost, kožní vyrážka, případně až porucha vědomí, je jasné, že se jedná o těžkou alergickou reakci.
První pomoc při netypické reakci po požití jídla:
- Pokud někomu při jídle začnou neočekávaně brnět, pálit či přímo otékat rty, měl by okamžitě přestat s konzumací rizikové potraviny.
- Při podezření na anafylaxi okamžitě volejte rychlou záchrannou službu, tedy číslo 155 nebo 112.
- Je-li to možné, zeptejte se postižené osoby, zda u sebe nenosí pohotovostní balíček alergika.
- Pokud je to třeba, například upadá-li alergik do bezvědomí, aplikujte sami adrenalin z pohotovostního balíčku, a to jednoduše do podkoží nebo do svalu.
- Položte postiženého do stabilizované polohy, a to zvláště pokud zvrací, abyste předešli vdechnutí zvratků.
- Pokud dojde k zástavě dechu, začněte s kardiopulmonální resuscitací – umělým dýcháním a stlačováním hrudníku v úrovni mezi bradavkami alespoň do 5cm hloubky, a to v poměru 2 ku 30. V tomto pokračujte až do příjezdu záchranné služby, pokud se postižený resuscitaci aktivně nebrání.
- I když dojde ke zlepšení příznaků, je nutné vyhledat lékařskou pomoc – existuje totiž reálné riziko opakování reakce po delší době, a to i několika hodinách.
Alergií v současnosti přibývá, a proto nejsou výjimkou ani její nejtěžší projevy typu anafylaxe. Osvojení si jednoduchých zásad první pomoci pro podobné případy by tak mělo být samozřejmostí pro každého z nás.
(veri)
Zdroj: www.mayoclinic.com