Alergici, kteří jsou citliví jen na určitý druh pylu, většinou nemají potíže celý rok. Jednotlivé pyly se totiž nacházejí v ovzduší ve větším množství jen v určité době. Pylová situace je silně závislá na daném regionu a na ročním období. V našich podmínkách máme tři pylové sezony: jarní, letní a podzimní.
Jarní období
Pro jarní období je typická převaha pylů dřevin. Jarní pylová sezona přichází už v období posledních zbytků sněhu. Mimořádné postavení mezi alergeny má líska, která začíná kvést již počátkem ledna. S příchodem prvních březnových dní pak začíná kvést celá řada listnatých stromů (například topol, bříza, vrba a dub). Zhruba od Velikonoc rozkvétají další listnáče (například jasan, javor a habr) a ke slovu se hlásí i jehličnany (hlavně cypřiše, jalovec a borovice). Své vrcholné období zažívají dřevinné alergeny v květnu a jejich sláva upadá s počátkem měsíce června. Čestnými výjimkami jsou lípa a černý bez, které mohou na některých místech znepříjemňovat život až do počátku července.
Léto a podzim
Dominantními tyrany nosních a očních sliznic jsou v této době byliny. Trávy jako třeba srha, bojínek a psárka rozkvétají již od začátku května. Od června jsou typickými alergeny pyly polních plodin. Období začíná výkvětem řepky a hořčice a pokračuje kukuřicí a žitem. Pro dobu prázdnin jsou rovněž neopomenutelnými „společníky“ alergiků luční a plevelnaté rostliny (například jitrocel, pampeliška, kopřivy a vojtěška). Druhy plevelů a lučních bylin začínají kvést od léta do pozdního podzimu, a jsou proto zodpovědné především za podzimní alergickou sezonu.
A co na to lékař…
Pylovým alergenům se nemůžeme zcela vyhnout. Je tedy důležité vědět, že máme alergii, a také na co. Každý alergik by měl znát období „svého“ alergenu. Aktuální informace o pylové situaci v České republice najdeme na internetových stránkách www.pylovasluzba.cz . Jen při dobré informovanosti se lze účinně bránit. Proto bychom neměli podceňovat ani alergologické vyšetření. Lékař pomocí jednoduchých kožních či krevních testů určí specifický alergen, který spouští naši alergii. S touto znalostí pak navrhne odpovídající léčbu.
Když to nejsou pyly…
U řady alergiků se rýma vyskytuje celoročně, tedy nejen v pylové sezoně. Příčinou jsou roztoči nebo zvířecí alergeny. Existuje také tzv. zkřížená alergie. Vzniká na základě podobnosti alergenů. Známá je zkřížená alergie mezi pylem a některými potravinami (například jablka, kiwi, kořenová zelenina, arašídy atd.). Po jejich požití se objeví mírné obtíže jako svědění v ústech, mírný otok rtů a hrdla. Tyto alergeny jsou termolabilní. To znamená, že se ničí po tepelné úpravě a potíže nám způsobí jen syrové potraviny.
(ver)