#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Repelent může alergika ochránit, ale také mu ublížit

Kousnutí hmyzem může být příčinou celé řady zdravotních potíží. Jsou to nejen místní zánětlivé reakce, ale i reakce alergické a přenos celé řady nebezpečných infekcí.

Kousnutí hmyzem může být příčinou celé řady zdravotních potíží. Jsou to nejen místní zánětlivé reakce, ale i reakce alergické a přenos celé řady nebezpečných infekcí. Účinně se před nimi lze chránit repelenty. Ty mohou pro alergika znamenat záchranu i nebezpečí…

Již na jaře začíná v naší republice sezona klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy. Následky obou těchto onemocnění mohou být velmi závažné, někdy je nemoc i smrtící. Prevence očkováním je možná zatím pouze u klíšťové encefalitidy. Očkování proti borrelióze je zatím možné pouze proti typům, které se u nás nevyskytují.

Do popředí tak vystupuje otázka ochrany před pokousáním hmyzem. Kromě vyhýbání se pobytu v přírodě, zejména v kritické době nejvyšší aktivity hmyzu – za svítání a při západu slunce –, a nošení oděvů kryjících celé tělo se lze chránit používáním repelentů.

Dehtem proti hmyzu

Repelenty znali lidé již v antice. Tehdy se používal dehet, vonné oleje nebo třeba kouř. Rostlinný citronelový olej byl poprvé použit jako repelent v roce 1901 a dodnes je oblíben.

Chemie je účinná

Z chemických repelentů je již lety prověřen a stále používán DEET, což je zkratka pro N,N-diethyl-3-methylbenzamid. Je součástí přípravků jako u nás prodávaného výrobku OFF a dalších. Jeho toxicita je malá a použití je možné i u dětí od 2 měsíců. Přípravek je možné kombinovat i s krémem na opalování. Použití kombinovaných preparátů dva v jednom není při koupání vhodné, protože repelent se nesmývá a není nutné jej aplikovat opakovaně, zatímco krém na opalování ano. Po opakované aplikaci kombinovaného přípravku by tak mohla být překročena bezpečná dávka repelentu. K novějším repelentům patří picaridin, jehož bezpečnost a účinnost je srovnatelná s DEETem.

Repelenty a alergici: ano, či ne?

A jak je to s alergiemi a používáním repelentů: mohou ochránit před alergickými reakcemi? Pokud zabrání kousnutí hmyzem, na který je pacient alergický, potom ano.

Samy repelenty ale mohou být vyvolavateli alergických reakcí. Jsou to chemikálie, které většinou přicházejí do kontaktu s kůží a často jsou i vystaveny působení slunce. Alergické kožní reakce byly popsány jak po použití DEETu, tak po picaridinu. Nejsou však příliš časté. Přínos a bezpečnost těchto prostředků nad jejich negativními účinky určitě převažuje.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje