Stanovení vzniku rizika alergie u malých dětí už při porodu – to je snem mnoha odborníků i rodičů. Velkou nadějí by mohl být odběr krve z pupečníku.
Když tělo hledá nepřítele tam, kde není
Astma a alergie jsou chronické choroby, které výrazně omezují člověka a snižují kvalitu jeho života. Jsou to situace, kdy imunitní systém špatně rozeznává běžné látky z prostředí (např. pyl, prach, srst zvířat) a chová se k nim jako k nepříteli, který tělo ohrožuje (například viry nebo bakterie). Protilátky, které se na této reakci podílejí, se nazývají imunoglobuliny (IgE).
U dětí se zvýšeným rizikem rozvoje alergie jsou nutná některá režimová opatření, např. není vhodné v bytě chovat zvířata. Pokud nejsou tyto děti kojeny, je vhodné je krmit speciálními hypoalergenními mléky, která snižují a oddalují rozvoj alergie.
Odběr pupečníkové krve
Odběr pupečníkové krve je metoda, která dítě neohrozí, nebolí ani ho jinak nezatíží. Pupečníková krev se nabírá bezprostředně po porodu po přestřižení pupečníku, který v děloze spojuje nenarozené dítě a placentu, která dítě vyživuje. Krev se nabírá z té části pupečníku, která po přestřižení zůstává spojena s placentou, a odběr se tedy právě narozeného dítěte vůbec netýká. Stanovení IgE v této krvi by proto bylo velmi elegantní metodou zjištění rizika rozvoje alergií u právě narozeného miminka.
Dva rozdílné IgE
Velká část protilátek IgE v pupečníkové krvi ale pochází z těla matky, a není proto možné pouze z hladin těchto protilátek stanovit riziko vzniku alergie pro právě narozené dítě. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, který bude mít za úkol v pupečníkové krvi odlišit mateřské a novorozenecké IgE. Poté bude možno rodičům nabídnout metodu, která bude pro jejich dítě bezpečná a spolehlivě stanoví míru rizika rozvoje alergie, aby se už od narození předcházelo nepříjemným projevům této nemoci.
(vesa)
Zdroj: www.sciencedaily.com