Londýnští vědci zkoumali dopad protikuřácké legislativy na dětské zdraví. Výzkum přinesl potěšující zprávy. V Anglii se od zavedení zákazu kouření na veřejných místech snížil počet hospitalizací s vážnými záchvaty astmatu u dětské populace.
Povzbudivá čísla
Protikuřácký zákon platí v Anglii od roku 2007. Kouřit se zde nesmí na jakýchkoli uzavřených veřejně přístupných místech. Vědci z Imperial College v Londýně se rozhodli analyzovat statistická data od roku 2002, která jim poskytla Národní zdravotní služba NHS. Došli k následujícím závěrům, které publikovali v časopisu Pediatrics:
- Před zavedením prohibice vzrůstal každým rokem počet dětí přijatých do nemocnice kvůli akutnímu astmatickému záchvatu o více než 2 %.
- Rok po přijetí zákona byl počet případů nižší o 12 %.
- Druhý a třetí rok po zákazu počet příjmů nadále klesal o 3 % ročně.
Zmíněná data znamenají snížení o více než 6 800 případů za tři roky od ustanovení právního předpisu.
Lidé kouří méně
Mnozí kritici protikuřáckého zákona tvrdili, že jeho zavedení bude nutit kuřáky k tomu, aby si ještě častěji zapálili doma. Podle vedoucího výzkumného týmu Christophera Miletta je však skutečnost zcela jiná. „Přijetí této právní změny vyvolalo vítaný a nečekaný posun v lidském chování. Lidé si více začínají uvědomovat výhody nekuřáckých restaurací a jiných veřejných prostor a uzpůsobují podle toho i své domovy. To má pak značný pozitivní dopad na zdraví jejich dětí, které jsou méně vystaveny rizikům pasivního kouření,“ uvádí profesor Milett.
Výzva pro ostatní země
Získaná data podporují podobné výsledky ze studií v Severní Americe a Skotsku, kde je kouření na veřejnosti také zakázáno. Zjištěné poznatky jsou dobrou zprávou nejen pro Anglii. Mohou posloužit i jako vzor a povzbuzení pro ostatní země, aby zvážily přijetí obdobných právních předpisů a snížily tak zdravotní rizika pasivního kouření.
(ksa)
Zdroj: www.bbc.co.uk