Astma je onemocnění průdušek. Vzniká na podkladě dědičné vlohy a vlivu prostředí. Podstatou je zánět, který ve stěně průdušek probíhá. Ve většině případů se jedná o zánět alergického typu. Většinou ale neznamená vždy.
Mnoho pacientů má současně s astmatem i jiné projevy alergie, jako je alergická rýma a ekzém. Existují však pacienti, kteří žádnou alergii nemají, a přesto mají astma. Podkladem jejich obtíží je rovněž zánět v průduškách, který je ale vyvolán jiným mechanizmem než alergií. I přes intenzivní výzkum zatím o rozdílech mezi těmito typy astmatu víme stále málo.
Stejný projev, jiná příčina
Příznaky jsou u obou typů stejné – kašel, dušnost, sípání, pocit nedostatku dechu. U alergiků jsou vyvolávány vdechováním alergenů. U pacientů s nealergickým astmatem, kterému také říkáme "intrinsic astma" jsou příznaky vyvolávány i jinými mechanizmy. Určitá část pacientů má například tzv. astma senzitivní na aspirin, vyvolané aspirinem nebo jinými léky podobného typu.
"Sportovní" astma
Někdy bývají rozlišovány i další typy nealergického astmatu, jako je pozátěžové astma, které má mnoho elitních sportovců. Náchylní jsou k němu především vytrvalci, kteří absolvují dlouhodobé a intenzivní zátěže v chladném a suchém vzduchu. Intenzivní dýchání za těchto podmínek vysušuje sliznici dýchacích cest a dráždí ke zvýšené tvorbě hlenu a vyvolává zánět.
Klinicky se tyto reakce projevují jako astma. Rozdělení na jednotlivé typy ale není zdaleka přesné, protože v sebe mohou přecházet a kombinovat se.
Diagnostika u dětí je složitější
U dětí je situace ještě komplikovanější. Jejich průdušky jsou ještě drobné a mají větší sklon k tvorbě hlenu. Reagují hvízdavým dechem – což je jeden z příznaků astmatu – i při běžných virových infekcích a často není možné po nějakou dobu odlišit, zda se o astma jedná, či ne. Pouze další vývoj během několika let situaci vyjasní.
Ať už se ale o astma jedná, nebo ne, léčba příznaků hvízdavého dechu je vždy stejná. Pokud se dušnosti opakují a jsou závažné, lékař pacientům nasadí i pravidelnou inhalační protizánětlivou léčbu a sleduje další vývoj.
(van)
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov