Opalování je nezbytnou součástí léta. Neměli bychom však přitom zapomínat na přiměřenou ochranu před ultrafialovým zářením – tedy na opalovací krémy. Jejich užívání s sebou ale nese i riziko alergie. Napovíme, jak tuto přecitlivělost poznat a jak se jí bránit.
Svědivé nadělení
Kontaktní dermatitida se nejčastěji objeví na slunci vystavené pokožce a značně svědí. Je nejběžnější alergickou reakcí na opalovací přípravky. Jde o puchýřkovitou vyrážku způsobenou přímým kontaktem krému s pokožkou. Ženy jsou postiženy častěji než muži. S kontaktní dermatitidou se nejvíce setkávají teenageři a lidé středního věku. Reakce pokožky na látky obsažené v opalovacím krému se může objevit kdekoliv po celém těle, jde však většinou o obličej, oblast dekoltu, paží a předloktí. Jedná se o takzvanou fotoalergickou reakci.
Kdo se musí mít na pozoru
Mezi nejrizikovější skupiny patří:
- ženy, které častěji používají kosmetické přípravky,
- lidé s pokožkou poškozenou sluncem,
- pacienti s atopickou dermatitidou,
- ti, kdo nanesli krém na poškozenou pokožku,
- lidé pracující venku.
Nebezpečné složky
Kosmetika chránící před sluncem obsahuje nesčetné množství chemikálií. Některé z nich mohou problémy způsobit spíše než jiné. Mezi nejčastější aktivní složky opalovacích krémů vedoucí k alergii patří:
- kyselina paraaminobenzoová (PABA),
- benzofenony (také pod názvy oxybenzon, Eusolex 4360, metanon, Uvinal M40, difenylketon a dalšími názvy zakončenými koncovkou -benzofenon).
- cinamáty (flavonoidy odvozené od skořice).
- salicyláty.
Nakupujte s rozumem
Nejdůležitější je vhodný výběr kosmetických přípravků. Pokud se u vás už alergie objevila nebo máte některý z rizikových faktorů, je vhodné zvolit opalovací krém pro citlivou pokožku. Dostupný je velký výběr hypoalergenních krémů, které riziko alergie snižují na minimum. Pokud se již přecitlivělost vyskytla, je vhodné sledovat složení přípravků a zjistit, která látka mohla potíže způsobit.
(hak)
Zdroj: allergies.about.com