#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Preventivní injekce proti alergii: utopie, nebo reálná budoucnost?

V současné době bohužel žádná zázračná injekce pro alergiky neexistuje. Řešení alergií totiž není zdaleka tak jednoduché a představa injekce, která zabrání rozvoji alergie, je zatím nereálná.

V současné době bohužel žádná zázračná injekce pro alergiky neexistuje. Řešení alergií totiž není zdaleka tak jednoduché a představa injekce, která zabrání rozvoji alergie, je zatím nereálná. Stále tedy platí pravidlo vyhýbání se alergenům, úprav prostředí, ve kterém alergik žije, a užívání léků předepsaných lékařem.

K rozvoji alergie je nutná dědičná vloha a také vliv prostředí. Pokud jsou rodiče alergici a dítě je vystaveno negativním vlivům prostředí, je riziko rozvoje alergie nejvyšší. Pokud některý z těchto vlivů chybí, je riziko menší. Opatření předcházející rozvoji alergie jsou stále předmětem vědeckého výzkumu. Uvažuje se především o vlivech okolního prostředí, zejména o kontaktech s alergeny. Situace není jednoduchá. Ani v zemích, kde je nejdokonalejší čistota prostředí, totiž nejsou alergie vzácností.

Ani čistý Island neochrání před alergiemi

Příkladem je Island, kde je nyní výskyt alergií u dětí v posledních letech srovnatelný s výskytem v západních zemích, zatímco příroda je tam stále panensky čistá a alergenů je tam velmi málo. Zásadní vliv tam měla změna životního stylu. Západní životní styl přinesl v tomto ohledu mnoho negativních vlivů. Přehnaná hygiena, vyrůstání bez kontaktu s vrstevníky nebo sourozenci, v izolaci od dalších dětí, které jsou zdrojem bakteriálních a virových infekcí, izolace od zvířat, to vše vede k nedostatečnému vývoji imunitního systému dětí a potom k jeho nerovnováze. Vznikají tak alergie, ale i autoimunitní onemocnění, jako jsou cukrovka nebo nemoci revmatologické.

Preventivní opatření stále hrají důležitou roli

Pokud vznikne alergie, je prvním léčebným opatřením úprava okolního prostředí – nekouřit, omezit kontakt s alergeny, zdravý životní styl. Pokud tato opatření nepomohou, je nutné podání léků, které tlumí příznaky alergie. U některých pacientů je možno zahájit i podávání alergenových vakcín, jejichž cílem je změnit imunitní reakci z alergické na ochrannou. Tato léčba probíhá jednak jako opakované injekce, jednak jako opakované podávání kapek alergenového přípravku pod jazyk.

Výsledkem je utlumení až vyhasnutí alergické reakce, takže by pacient neměl mít potřebu používat další léky. Alergenovou vakcinaci lze do určité míry považovat za preventivní injekci na alergii, je to ale prevence sekundární, tedy taková, která brání projevům již rozvinutého onemocnění.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje