#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Potraviny s histaminem mohou být pro alergika rizikové

Histamin je jedním z působků hrajících významnou roli při vzniku alergie. Jak má tedy alergik zacházet s potravinami obsahujícími histamin?

Histamin je jedním z působků hrajících významnou roli při vzniku alergie. Jak má tedy alergik zacházet s potravinami obsahujícími histamin? Je třeba se jim zcela vyhýbat?

Nežádoucí reakce po požití potravin nemusí být vždy pouze alergické. Může je způsobovat i intolerance například na podkladě neschopnosti enzymaticky zpracovávat některé složky dané potraviny nebo nesnášenlivost některých chemických přísad nebo látek, které potravina obsahuje ve větším množství. Reakce se mohou vzájemně velmi podobat, každá má však zcela jinou příčinu, a proto se i jinak léčí a jsou doporučována jiná dietní opatření.

Jedním z hlavních působků, které jsou motorem alergické reakce, je látka nacházející se  nejvíce v žírných buňkách lidského těla, histamin. Tato látka je z buněk uvolněna při alergické reakci, ale mohou ji uvolnit i některé chemické sloučeniny obsažené v potravinách a některé léky. Souhrnně se tyto látky označují jako histaminoliberátory. Z potravin jsou jejich významným zdrojem například rajská jablíčka a jahody. Dalším nebezpečím jsou potraviny, které přímo obsahují histamin ve větším množství. S nimi se do těla, tedy zvenku, dostane další množství histaminu navíc.

Starší potraviny skrývají vyšší riziko

Vyšší obsah histaminu v potravinách je způsoben činností bakterií. Čím je potravina starší, tím je riziko větší. Bakterie histamin potřebují na svou ochranu, zajišťuje jim totiž příznivější životní podmínky, zejména snižuje kyselost okolního prostředí. Nacházíme ho ve vínu, moštech, sýrech, uzených rybách, uzeninách. Po jejich požití mohou mít pacienti reakce nerozlišitelné od alergických, protože je zapříčiňuje stejný působek. Jediný rozdíl je v tom, jak došlo k jeho zvýšení – vyplavením z vlastních buněk při alergické reakci, nebo po podání histaminoliberátorů, dodávkou zvenčí.

Roli hrají i enzymy

Situace může být komplikována ještě tím, že někteří lidé mají vrozenou poruchu enzymů, které histamin odbourávají. Tato porucha potom v kombinaci se zvýšeným přísunem histaminu vede opět k výrazným reakcím, nerozlišitelným od alergie.

Postižení jedinci mají do několika minut po požití podezřelé potraviny vyrážky, otoky rtů, otoky sliznic, průjem, zvracení, bolesti hlavy, dušnost, dokonce někdy i poruchu vědomí – kolaps. Na rozdíl od alergie zde však tíže reakce závisí na množství požité potraviny – čím víc, tím je reakce horší. Alergickou reakci vyvolá i jedna jahoda, k histaminoliberaci nebo reakci po požití většího množství histaminu těch jahod musí být mnoho.

Objasnění příčiny reakcí po potravinách je někdy velmi složité a může trvat i měsíce, než se pravá příčina odhalí. Před nasazením přísných diet je proto vhodné poradit se s lékařem. Mohou být totiž zcela neúčinné a při dlouhodobém dodržování mohou pacienta navíc poškodit nedostatkem důležitých živin.


(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje