K létu pro mnohé z nás neodmyslitelně patří voda. A je jedno, zda moře, rybník, nebo řeka. Pro toho, kdo se rád potápí, je právě toto roční období ideálním pro tento sport. Kromě krásných zážitků ale může přinést nejedno riziko astmatikům.
Potápění s kyslíkovým přístrojem, který si potápěč nese na zádech, je nazýváno SCUBA, což je zkratka z anglického Self Contained Underwater Breathing. Díky tomuto pomocníkovi se lze dostat až do hloubky okolo čtyřiceti metrů. Kromě sportovních zážitků ale může takové potápění přinést i určitá rizika, zejména z prudkých změn tlaku. Pro pacienty s plicními chorobami pak tato rizika mohou být velmi vážná, a většinou se jim proto tento sport zakazuje. Nemocná plíce může snadněji při tlakových změnách prasknout. Jak jsou na tom alergici a astmatici?
V minulosti se všem astmatikům tento sport také zakazoval. Řada z nich ale zákaz nerespektovala, a přesto se jim nic nepřihodilo. Jaká jsou tedy současná doporučení? Zatím není k dispozici dostatek kvalitních studií na toto téma, a tak se doporučení zakládají hlavně na mínění odborníků. Pacienti s aktivními příznaky astmatu nebo abnormálními výsledky vyšetření funkce plic by se rozhodně potápět neměli. Pokud ale pacient nemá příznaky minimálně po dobu 14 dní, pak je rozhodnutí ponecháváno na něm ve spolupráci s jeho lékařem.
Bronchodilatační text napoví
Pokud není diagnóza astmatu jasná, je vhodné před potápěním provést tzv. bronchoprovokační test – tj. vyšetřit funkci plic po intenzivní fyzické zátěži nebo po inhalaci studeného suchého vzduchu. Je-li tento test normální, je riziko nežádoucí reakce na potápění malé.
Alergici ohroženi i bez astmatu
V rámci jedné italské studie zkoumali v centru, kde se vydávají profesionální potápěčské licence, jak na potápění nebo test v hyperbarické komoře reagují alergici, kteří nemají astma. Prokázali u nich vyšší reaktivitu průdušek za 20 minut po potápění nebo pobytu v hyperbarické komoře, která se ale za 24 hodin vrátila k normě. V jiném pozorování sledovali jedenáct profesionálních potápěčů alergiků-neastmatiků. Během 3 až 6 let se u poloviny z nich vyvinulo astma. Z těchto výsledků vyplývá, že alergici, i když nemají astma, jsou vystaveni většímu riziku a při pravidelném potápění se u nich astma může vyvinout.
Riziko smrti z jakéhokoliv důvodu při potápění SCUBA bylo hodnoceno v několika studiích, v americké z roku 1970 vyšlo 96krát vyšší než jízda v osobním autě, v japonské studii z roku 2000 až 62krát vyšší než jízda autem. Pokud se tedy hodláte potápět a trpíte alergií nebo astmatem a nejste si jistí, zda můžete, poradí vám váš ošetřující lékař. Dát byste měli i na vlastní pocity.
(van)