Téměř v každé koupelně se čas od času vyskytne plíseň. Vzhledem k tomu, že jsou její spory doslova všudypřítomné, není se čemu divit. Alergici mohou být touto plísní významně zdravotně ohroženi, ale nejen oni. Kdo a proč je ještě v nebezpečí?
Reakce jsou různé
Stupeň potíží, který se po kontaktu alergika s plísní projeví, je individuální. Vdechnutí spor spouští u citlivých jedinců zánětlivou reakci imunitního systému. Uvolní se histamin, který způsobí otok dýchacích cest. Tato obranná reakce má chránit tělo postiženého proti vdechování dalších nebezpečných látek. Bohužel však zaviní i ztížené dýchání, přičemž následují projevy jako:
- vodnatá rýma,
- otok nosní sliznice (pocit ucpaného nosu),
- kašel,
- nezřídka i astmatický záchvat spojený s výraznou dechovou tísní, sípáním a dušením.
Kdo je v ohrožení
Z provedených výzkumů vyplynulo, že nejlépe se sporám daří v teplém prostředí s vlhkostí překračující 60 procent. Chybí-li navíc dobré odvětrávání, podmínky pro množení jsou ideální. Vypsat válku plísním (nejen v koupelně) by měli zejména:
- alergici,
- astmatici,
- pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí,
- lidé s cystickou fibrózou,
- nemocní s oslabenou imunitou (po operacích, léčících se s AIDS, rakovinou apod.).
Číhá i na zdravé lidi
Myslíte si, že pokud jste zdraví, tato potíž se vás netýká? To není bohužel pravda. Vyhodnocená data potvrdila souvislost mezi dlouhodobou expozicí sporám plísně a výskytem závažných plicních onemocnění i u zdravých jedinců. Nejčastěji se jednalo o rozvinuté záněty plic, nosních dutin a o tzv. hypersenzitivní pneumonitidu.
Ať už je váš zdravotní stav jakýkoli, nedovolte plísním, aby ve vašem domově nadále bujely. Skoncujte s nimi jednou provždy – zdravé plíce celé vaší rodiny za trochu námahy jistě stojí.
(msd)
Zdroj: www.livestrong.com