Všudypřítomný prach – pro zdravého člověka znamená nutné zlo, se kterým si poradí prachovka. Pro alergika ale často přestavuje daleko složitější problém, na jehož vyřešení do velké míry závisí jeho zdravotní stav.
Alergie na prach je jednou z nejčastějších alergií vůbec. Devadesát procent prachu pochází přímo z nás – lidské tělo se loupe a odpadávají malé šupinky kůže tak, jak se kůže stále obnovuje. I z oblečení, z bytových textilií a nábytku se uvolňují drobná, sotva viditelná vlákénka. Tyto částečky jsou velmi lehké, vznášejí se ve vzduchu a usazují se na veškerých površích v bytě. Když se větrá nebo vzniká průvan pohybem osob nebo dveří, zase se z povrchu zvedají a víří ve vzduchu. Je tedy jasné, že zcela se zbavit prachu v bytě nelze, ale je možné snížit jeho tvorbu a usnadnit si úklid.
- Ukliďte si skříně – v šatních skříních je obrovské množství prachu z oblečení. Vhodné je mít oblečení a další věci uskladněné v plastových krabicích, kde se prach drží a nevíří se. Oblečení, které nosíte zřídka, a sezonní věci ukliďte do plastových pytlů, budete je tak chránit. Snadněji se vám bude skříň uklízet, pokud nic nezůstane na jejím dně a bude možné ho tak setřít vlhkým hadrem.
- Pořiďte si filtr vzduchu – zbaví vás drobných prachových částeček. Ale pozor, nenahradí úklid, větší částice a usazený prach musíte setřít sami, nejlépe vlhkým hadrem.
- Postel převlékejte každý týden – postel je jedno z míst, kde je prachu nejvíce. Celou noc se tam střádají šupinky kůže a navíc vlákna z povlečení, a to všechno se s každým pohybem v posteli víří a rozptyluje po místnosti. Povlečení by se mělo prát každý týden a polštář a peřina by se měly alespoň 1x týdně důkladně vyklepat.
- Pozor, abyste prach při úklidu pouze nezvířili – prachovky a suché hadry sice prach částečně setřou, ale jeho velkou část pouze zvíří a prach se po chvíli opět usadí. Vhodnější jsou proto vlhké hadříky nebo elektrostatické utěrky.
- Zamyslete se nad koberci – ty jsou největším lapačem prachu v domácnostech. Pro alergika je nejlepší byt bez koberců, ale pokud si takový nedokážete představit, je nutné často a důkladně vysávat. Třikrát čtyřikrát ročně vyneste koberce ven a důkladně je vyklepejte.
- Čalouněný nábytek – nejlepší nábytek je kožený nebo dřevěný. Pokud se ale s čalouněnou sedačkou nechcete rozloučit, pravidelně ji vysávejte a polštáře klepejte venku. S každým usednutím se zvíří prach v sedačce nastřádaný.
- Záclony, závěsy – buď se jich zbavte úplně, nebo si pořiďte takové, které budete moci často prát.
- Suché vazby, sušené květiny, různé drobné předměty vystavené všude po bytě – to s alergií nejde dohromady. S těmito "lapači prachu" si o zdravotní problémy dobrovolně koledujete. Proto jich mějte v bytě co nejméně.
(vesa)
Zdroj: www.rd.com