#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Oční projevy alergie

Zánět spojivek může mít mnoho různých příčin, například virovou infekci nebo mechanické podráždění spojivky.

Zánět spojivek může mít mnoho různých příčin, například virovou infekci nebo mechanické podráždění spojivky. Jednou z nejčastějších příčin je alergická reakce spojivkového vaku na pylový alergen.

Spojivka a její zranitelnost

Spojivka je průsvitná blanka pokrývající vnitřní stranu víčka, kde vytváří spojivkový vak. Dále přechází na vnější povrch oka. Je vyživována tenkými cévami. Pokud dojde k zánětu, spojivka se překrví a oko zčervená, což je dobře patrné při lehkém odtažení dolního víčka. Zánět bývá často v obou očích.

Alergický zánět spojivek postihuje celosvětově téměř 20 % populace. Jeho projevy mohou být u jednotlivých pacientů velmi odlišné. Dva příznaky se však vyskytují pravidelně u všech – je to svědění a zarudnutí spojivek. Rozdílnost a pestrost projevů však někdy činí problémy při rozpoznání pravé příčiny onemocnění.

Když se tělo potká s alergenem

Alergická reakce v oční spojivce probíhá stejně jako na jiných místech těla. V organismu se nejprve po setkání s alergenem vytvoří alergické IgE protilátky. Ty se navážou na žírné buňky sídlící ve všech sliznicích, tedy i ve spojivce. Pokud se znovu objeví vhodný alergen, naváže se na IgE protilátky ukotvené v žírné buňce. Tato vazba vede k aktivaci žírné buňky a k uvolnění alergických působků.

Hlavním z nich je histamin. Ten působí na okolní cévy a buňky tak, že dojde k rozšíření cév, zvýšení jejich propustnosti, přilehlé okolní buňky tvoří více hlenu a jsou i jinak aktivovány. Do místa reakce putují další buňky zánětu, a reakce je tak posilována a prodlužována.

Konečným důsledkem této reakce probíhající ve spojivce je její:

Komplikace zánětu spojivek

V těžších případech může alergický zánět přejít i na rohovku. Takovéto oční postižení může dokonce způsobit i slepotu. Alergický zánět spojivek lze rozdělit do pěti hlavních podtypů:

Právě poslední dva typy, postihující i rohovku, mohou vést k závažnému postižení oka, a dokonce i ke slepotě. Naštěstí nejsou zdaleka tak časté jako první dva typy.

Zánět spojivek a rýma ruku v ruce

Příznaky alergického zánětu spojivek jsou většinou doprovázeny příznaky alergické rýmy, protože je způsoben alergií na pyl. Zánět spojivek a alergická rýma se často vyskytují společně. Pokud tomu tak není a oční potíže se objevují samostatně, je nutné zvážit, zda se skutečně jedná o zánět způsobený alergickou reakcí.

Léčba

Alergické oční záněty léčíme obdobně jako jiné alergie. Lékař alergikovi předepíše léky blokující účinek histaminu – antihistaminika –, navíc ve formě očních kapek. Možné je používat i jiné léky k léčbě očí. Pokud však léčíme zánět spojivek pomocí kortikosteroidů, musíme být velmi opatrní. Dlouhodobější aplikace steroidů do oka totiž může vést k vážným nežádoucím účinkům. Pokud obtíže ani po takovéto léčbě a opatřeních neustupují, je nutné vyšetření očním lékařem.

Doporučená opatření při zánětu spojivek:

Jak správně aplikovat oční kapky?

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje